Język:

Miejsca

Aleja dębów w Górecku Kościelnym

Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
1.91 km
Kontakt
Adres:
23-460 Górecko Kościelne
Telefon:
84 687 81 33
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia rowerowe

Ta roztoczańska wieś, od ponad 350 lat związana z kultem św. Stanisława BM, urzeka turystów urodą krajobrazu z doskonale wpisanymi w otoczenie obiektami sanktuarium. Miejsce objawień św. Stanisława, który w 1648 roku miał ochronić miejscową ludność przed kozackimi najeźdźcami, upamiętnia drewniana kaplica o zrębowej konstrukcji, stojąca pośród potężnych dębów.

Sześć kilkusetletnich pomnikowych drzew, o obwodach pni dochodzących nawet do 7,5 m (!), tworzy wyjątkową aleję na drodze z kościoła do drugiej w sanktuarium kaplicy, usytuowanej na palach nad potokiem Szum, gdzie bije źródło zwane „Bożą Łezką”. Modrzewiowy kościół parafialny z 1768 roku, z rokokowym wyposażeniem wnętrza, został ufundowany, podobnie jak obie kaplice (pierwsze wzniesione prawdopodobnie już w 1668 r.), przez ordynatów Zamoyskich.

Aleja dębów z kaplicą objawienia, łącząca kościół  z kaplicą na wodzie, stanowi ważną drogę procesyjną w dniach odpustów i innych uroczystości liturgicznych, a w sezonie jest ulubionym miejscem spacerowym licznie przybywających tu pielgrzymów i turystów.

Informacja Turystyczna
ul. Kościuszki 37 A
23-460 Józefów
tel. (84) 687-81-33
www.ejozefow.pl
e-mail:: it@ejozefow.pl
Przy Punkcie znajduje się stojak rowerowy

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013