Język:

Szlaki

Szlak Rowerowy Ziemi Józefowskiej

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
69.3 km
Czas
7:00 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
333 m
Najniższy punkt
209 m
Suma podjazdów
323 m
Suma zjazdów
355 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.46 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Józefów, rynek miasta
Miejsce końca:
Józefów, rynek miasta

Szlak Ziemi Józefowskiej poprowadzony został przez teren gminy Józefów. Swój początek i koniec ma w tym malowniczym, obfitującym w zabytki miasteczku. Jest dobrze oznakowany, a znaki koloru zielonego są systematycznie odnawiane.
Szlak ma kształt okręgu o obwodzie ok. 55 km. Dojazd do Józefowa liczy nieco ponad 5 km, lecz aby zakończyć i rozpocząć trasę w tym miejscu trzeba przejechać ten odcinek dwukrotnie. Podobnie liczyć należy dojazd do miejscowości Borowe Młyny nad Tanwią, liczący ok. 3 km w jedną stronę. Łącznie więc, aby pokonać całą trasę, należy przejechać ponad 70 km. Trasa prowadzi przez wiele bardzo interesujących miejscowości, a rowerzysta po drodze zobaczyć może kilka naprawdę ciekawych atrakcji turystycznych.


Ogólny przebieg szlaku: Józefów (0,0 km) - rzeka Sopot (7,4 km) Borowe Młyny, Tanew (17,6 km) - Czartowe Pole (27,7 km) - Majdan Sopocki, zalew (31,8 km) - Ciotusza Stara (35,3 km) - Wola Husińska (38,9 km) - Stanisławów (43,3 km) - Szopowe (49,0 km) - Majdan Kasztelański (53,1 km) - Górecko Stare (55,5 km) - Górecko Kościelne (58,5 km) - Tarnowola (61,3 km) - Józefów (74,5 km).


Już sam Józefów, w którym rozpoczyna się i kończy trasa, zasługuje na szczególną uwagę. W miasteczku bardzo dobrze zachował się historyczny układ przestrzenny z kameralnym rynkiem, zabytkowym kościołem i ratuszem oraz odnowioną synagogą, mieszczącą obecnie bibliotekę. Warto obejrzeć liczne rzeźby z pozyskiwanego lokalnie piaskowca. Na skraju miejscowości znajduje się bardzo interesujący, dawny kamieniołom z wieżą widokową oraz dawnym cmentarzem żydowskim, obecnie miejscem pamięci. Są tu także sklepy i punkty gastronomiczne oraz informacja turystyczna.
Ponad połowa szlaku Ziemi Józefowskiej prowadzi przez rozległe, leśne kompleksy Puszczy Solskiej. To obszar rozległych, sosnowych borów, w dużej części porastających piaszczyste tereny, poprzecinane licznymi kompleksami bagien. Ten niedostępny teren był świadkiem wielu walk partyzanckich w czasie ostatniej wojny. W wielu miejscach napotkać możemy na głazy i tablice, upamiętniające ówczesne zmagania. Szlak przecina liczne, wartkie rzeki, w których przełomach znajdują się malownicze wodospady - słynne, roztoczańskie "szumy". Zobaczyć je można w okolicach Górecka Kościelnego, a także w pobliżu Czartowego Pola. Część trasy biegnie dolinami rzek o nazwach: Szum, Niepryszczka, Sopot, prowadząc także do największej z nich - Tanwi, w pobliżu wsi Borowe Młyny, ukrytej w sercu Puszczy Solskiej.
Na szlaku napotkamy liczne, stare, drewniane chałupy oraz wiele zabytkowych, wiejskich kapliczek. Bardzo ciekawe zabytki sakralne napotkamy w Górecku Kościelnym. To stary, modrzewiowy kościół oraz znana "kapliczkę na wodzie". Często też napotkamy na szlaku pomniki przyrody - w tym piękną, objętą ochroną, aleję dębów, także znajdującą się w Górecku Kościelnym. Odpocząć zaś możemy nad kąpieliskiem w Majdanie Sopockim.
W południowej części szlak biegnie dobrymi, pustymi drogami asfaltowymi przez rozległe, podmokłe lasy Puszczy Solskiej, po raczej płaskim terenie. Natomiast północna część jest bardziej urozmaicona krajobrazowo i pagórkowata, częściowo też biegnie mało uczęszczanymi, piaszczystymi drogami leśnymi i polnymi.
Trasa jest długa i wymaga dobrej kondycji oraz zaopatrzenia się w prowiant i napoje. Szczególnie w części północnej szlaku, liczne podjazdy oraz miejscami naprawdę trudno przejezdne drogi stanowią wyzwanie nawet dla doświadczonych rowerzystów. Z tego powodu nie jest to trasa polecana dla początkujących użytkowników, a najlepszym rowerem na jej pokonanie będzie dobry rower MTB. Zajmie to też co najmniej 7-9 godzin czasu. Szlak Green Velo przecina okrąg, jaki stanowi szlak, w dwóch miejscach, więc jego wykorzystanie pozwala na zaplanowanie pokonania trasy w formie dwóch wycieczek - oddzielnie południowej i północnej.

Atrakcje na szlaku:

1. Józefów - zabytki sakralne, rynek, kamieniołom "Babia Dolina" z wieżą widokową

2. Kompleks leśny Puszczy Solskiej

3. Rezerwat przyrody "Czartowe Pole" - wodospady rzeki Sopot

4. Zalew i kąpielisko w Majdanie Sopockim

5. Górecko Stare - rezerwat "Szum"

6. Górecko Kościelne - zabytki sakralne (kościół modrzewiowy, kapliczka na wodzie)

7. Górecko Kościelne - aleja dębowa

8. Zabytki budownictwa wiejskiego - drewniane stare chaty, kapliczki

9. Zabytki przyrody nieożywionej - głazy, piaszczyste skarpy leśne

10. Rzeki Roztocza - Tanew, Sopot, Szum

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013