Język:

Miejsca

Szumy na Tanwi w okolicach Suśca

Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
2.16 km
Kontakt
Adres:
ul. Tomaszowska 100
Telefon:
+48 84 66 54 410 w. 22
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia rowerowe

Rzeki Tanew i Jeleń, przepływając przez strefę krawędziową Roztocza, tworzą malowniczy przełom z licznymi skalnymi progami, będącymi pozostałością po tektonicznych ruchach ziemskiej płyty z okresu trzeciorzędu. Największe zagęszczenie – aż 24 takich wodospadów występuje na kilkusetmetrowym odcinku Tanwi pod wsią Rebizanty.

Podmokłe rzeczne doliny porośnięte są olszowo-jesionowymi łęgami i śródleśnymi łąkami, położone wyżej zbocza mieszanymi borami z jodłą i świerkiem, a wierzchowiny borami sosnowymi. Obszar ten, objęty ochroną w ramach rezerwatu „Nad Tanwią”, dostępny jest dla turystów dzięki ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej „Nad Tanwią” (ok. 3 km, 1,5 godz.). Prowadzi tu też Szlak Szumów (niebieski, 17 km). Szlak, o kształcie pętli, zaczynającej się i kończącej w Suścu, pozwala na odwiedzenie szumów na Tanwi, ale także najwyższego wodospadu (1,5 m) na potoku Jeleń oraz tajemniczego śródleśnego wzgórza, zwanego Zamczyskiem lub Kościółkiem, kryjącego relikty grodziska i późniejszego klasztoru bazylianów.

Punkt Informacji Turystycznej w Suścu przy GOK
ul. Tomaszowska 100
 22-672 Susiec
tel. 84 66 54 410 w. 22
www.gok.susiec.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013