Język:

Szlaki

Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
79.0 km
Czas
6:38 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
384 m
Najniższy punkt
229 m
Suma podjazdów
727 m
Suma zjazdów
728 m
Odcinki o dużym nachyleniu
6
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.92 %
Oznakowanie
Brązowo-Biały
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Józefów, punkt informacji turystycznej przy ul. Kościuszki
Miejsce końca:
Józefów, punkt informacji turystycznej przy ul. Kościuszki

Szlak Geoturystyczny Roztocza Środkowego nie jest typową trasą rowerową. To szlak tematyczny, przyrodniczo-kulturowy, spinający w formie blisko 80-kilometrowej pętli wiele interesujących atrakcji turystycznych. Prowadzi przez znane miejscowości Roztocza, jak Józefów, Susiec i Krasnobród.

Ogólny przebieg trasy: Józefów (0,0 km), Majdan Niepryski (3,0 km), Szopowe (7,1 km), Senderki - sztolnie (10,8 km), Stara Huta (12,7 km), Malewszczyzna (16,4 km), Namule (19,6 km), Hutki (21,2 km), Krasnobród (25,9 km), Podklasztor (27,3 km), Łuszczacz (36,6 km), Wapielnia (39,1 km), Łasochy (43,4 km), Grabowica (46,7 km), Susiec (50,2 km), Rezerwat "Szumy nad Tanwią" (55,1 km), Susiec (62,4 km), Kamieniołom Nowiny (66,3 km), Rezerwat "Czartowe Pole" (68,3 km), Hamernia (70,5 km), Józefów (76,9 km).


Na trasie rowerzysta napotka słynne roztoczańskie "szumy", jak i stare kamieniołomy, zabytkowe kościoły i wieże widokowe. Podróż tym szlakiem to doskonała okazja do poznania najciekawszej chyba, jeżeli chodzi o atrakcje przyrodnicze, części Roztocza. Nawierzchnie szlaku są dość piaszczyste, przez co trasa jest dość męcząca. Większość trasy prowadzi drogami asfaltowymi o małym lub umiarkowanym ruchu samochodów, lecz zdarzają się także odcinki leśnych duktów o nieutwardzonej nawierzchni. Z tego powodu trasa jest dedykowana rowerzystom o raczej dobrej kondycji.
Biało-brązowe oznakowanie trasy jest dość nietypowe, gdyż nie jest dedykowane tylko rowerzystom. Znaki są czytelne i znajdują się na wszystkich ważniejszych skrzyżowaniach i rozwidleniach. Przebieg szlaku zweryfikować też można na licznych tablicach informacyjnych, które dają nam dobrą orientację o okolicy. Spora liczba punktów odpoczynku sprawią, że podróż tym szlakiem z pewnością będzie interesująca.
Trasa rozpoczyna się i kończy w Józefowie. Z uwagi na swoją długość, najlepiej podzielić ją na dwa dni. Wówczas nocleg przypadać będzie w Krasnobrodzie, gdzie znajduje się dużo obiektów noclegowych. Na trasie nie ma większych podjazdów i zjazdów, a najwyższe wzniesienia znajdują się między Suściem a Krasnobrodem. Przy szlaku w kilku miejscach znajdują się wzgórza, na których zlokalizowano wieże widokowe, pozwalające na podziwianie malowniczej panoramy Roztocza. Miejscami nad Tanwią znajdują się strome skarpy, ale jest to związane z ukształtowaniem terenu. Dzięki temu można zobaczyć dokładnie dolinę tej rzeki.
Punktem początkowym i końcowym trasy jest Józefów, będący też dobrym punktem wypadowym dla całej okolicy. Warto tu zobaczyć zabytki miasta oraz kamieniołom "Babia Dolina" z wysoką wieżą widokową. Jadąc z Józefowa na północ odwiedzić można kilka ciekawych, a mało znanych miejsc, jak pracownia kamieniarska w sąsiednim Majdanie Niepryskim, punkt widokowy na górze Młynarka czy tajemnicze sztolnie w Senderkach. Trasa prowadzi w dolinę rzeki Wieprz, do Krasnobrodu, gdzie znajduje się półmetek trasy. Tu można odpocząć nad zalewem, zjeść, przenocować lub tylko zobaczyć tę ładną, uzdrowiskową miejscowość z licznymi zabytkami.
Dalsza trasa prowadzi w górę Wieprza do wsi Majdan Wielki i Mały, skąd szlak biegnie pod górę Wapielnia - najwyższy punkt całej wycieczki. Stamtąd przez pola udajemy się do Suśca, przed którym znajduje się kolejna, kamienna wieża widokowa. W pobliżu Suśca zobaczyć należy koniecznie właśnie rezerwat "Szumy nad Tanwią".
Od Suśca szlak wraca do Józefowa wspólnie ze szlakiem Green Velo. Po drodze warto odwiedzić kamieniołom w Nowinach oraz rezerwat "Czartowe Pole" z przełomem rzeki Sopot. Stąd niedaleko już do punktu początkowego wycieczki, jakim jest Józefów. Trasę można pokonać w obu kierunkach przy podobnym wysiłku fizycznym, jednak z uwagi na długość, nawierzchnię i liczbę atrakcji jeden dzień to w tym przypadku dość mało.

Atrakcje na szlaku:

1. Józefów: zabytki sakralne, układ urbanistyczny, kamieniołom "Babia Dolina" i wieża widokowa

2. Pracownia kamieniarska Jana Pastuszka w Majdanie Niepryskim

3. Góra Młynarka - punkt widokowy

4. Senderki - sztolnie, dawne kopalnie piaskowca

5. Hutki/Krasnobród - zalew na Wieprzu

6. Krasnobród - uzdrowisko, zabytki sakralne, zabudowa

7. Wapielnia - punkt widokowy

8. Susiec - wieża widokowa, miejscowość turystyczna

9. Rezerwat "Szumy nad Tanwią"

10. Kamieniołom Nowiny

11. Rezerwat "Czartowe Pole" - wodospady na rzece Sopot.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013