Język:

Miejsca

Cerkiew w Łówczy

Zabytki sakralne

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
4.32 km
Kontakt
Adres:
Łówcza, 37-610 Łówcza
Telefon:
-
Adres e-mail:
Strona www:

Malowniczo położona na Roztoczu Wschodnim wieś Łówcza słynie z drewnianej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Paraskewy. Świątynia została wybudowana w 1808 roku w miejscu starszej cerkwi. Fundatorem budowli był Jan Matczyński - lokalny właściciel ziemski, który był również pomysłodawcą budowy świątyni w kształcie kościoła łacińskiego o planie dwudzielnym.

Cerkiew została przebudowana w 1899 roku, a głównymi zmianami było dobudowanie kopuły oraz babińca, co zbliżyło ją formą do tradycyjnej cerkwi. Budowla w zachowanym do dzisiaj stanie charakteryzuje się trzema nawami, wydłużonym sanktuarium oraz dwiema zakrystiami. W latach 20. XX wieku w sąsiedztwie cerkwi wybudowano drewnianą dzwonnicę z drewna sosnowego. Zespół cerkiewny położony w pobliżu głębokiej doliny  potoku Łówczanka otacza kilka kamiennych krzyży z tzw. wapienia bruśnieńskiego (nazwa od nieodległej miejscowości Brusno, gdzie znajduje się kamieniołom).

Obecnie świątynia jest wykorzystywana jako kaplica rzymskokatolicka należąca do parafii pw. św. Michała Archanioła w Płazowie.  Cerkiew nieremontowana od wielu lat nie jest w najlepszym stanie technicznym.  Świątynia jest jedną z cenniejszych atrakcji położonych na roztoczańskim odcinku szlaku architektury drewnianej.

Cerkiew św. Paraskewy w Łówczy
37-614 Łówcza
 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013