Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminie Narol nr 4 - niebieska

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
19.0 km
Czas
2:20 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
342 m
Najniższy punkt
273 m
Suma podjazdów
196 m
Suma zjazdów
192 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.03 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Narol, rynek
Miejsce końca:
Narol, rynek

Szlak niebieski po gminie Narol jest jedną z sześciu pętli rowerowych, wytyczonych w okolicach tej miejscowości. Ma numer 4 i prowadzi z Narola do wsi Łówcza, przez Hutę Złomy i z powrotem, w całości drogami o małym natężeniu ruchu pojazdów. Trasa liczy niecałe 20 kilometrów i ma typowo rekreacyjny charakter, jednak z uwagi na piaszczyste odcinku polecane są na nią rowery górskie.


Po drodze znajduje się zabytkowa cerkiew w Łówczy, ładne widoki na wzgórza Roztocza, liczne kapliczki, cmentarze i krzyże przydrożne. Oznakowanie trasy nawiązuje do standardu PTTK i ma formę metalowych tabliczek, przybijanych do drzew.

Ogólny przebieg trasy: Narol, rynek (0,0 km) - Łówcza (7,4 km) - Huta Złomy (12,1 km) - Narol (19,0 km).


Trasa rozpoczyna się w Narolu, na rynku miasteczka. W pobliżu znajduje się ratusz, a nieco dalej, poza szlakiem dwa inne, ciekawe obiekty - cerkiew i pałac Łosiów. Można je dołączyć do zwiedzania lub pozostawić na inną wycieczkę, ale zobaczyć je trzeba koniecznie.
Z Narola trasa prowadzi na południe, przez osadę Krupiec. Znajduje się tu odnowiona cerkiew, adaptowana na Centrum Koncertowo-Wystawiennicze. Kolejny etap to przejazd przez teren dość mocno zalesiony. Pewnym utrudnieniem jest długi, ale na szczęście łagodny podjazd, ciągnący się aż do Łówczy. Na tym odcinku nawierzchnia trasy jest złej jakości, co zwiększa uciążliwość trasy. Mozolny podjazd wynagradzają w miarę atrakcyjne widoki na dziewiczy, gęsty las.
Dalsza część wycieczki to przejazd przez pola uprawne. Drogi polne są mocno zapiaszczone, i nawet wprawnemu rowerzyście mogą utrudnić życie. Przed wsią Łówcza, po zachodniej stronie trasy, znajduje się mały potok, który w wyniku zjawisk krasowych na pewnym odcinku zanika. Jest tu także mała kapliczka.
We wsi Łówcza warto zobaczyć starą, drewnianą cerkiew, mimo złego stanu jedną z najcenniejszych świątyń, zachowanych na tym obszarze. W pobliżu znajduje się cmentarz z licznymi, kamiennymi krzyżami bruśnieńskimi. W pobliżu znajduje się też stary park, w którym kiedyś istniał dwór.
Odcinek szlaku pomiędzy Łówczą a Hutą Złomy biegnie razem ze Szlakiem Ikon. Jest to wysoko położony fragment szlaku i wiedzie odkrytym, niezalesionym, polnym obszarem. Na tym etapie turysta ma możliwość podziwiania malowniczych obszarów okolic gminy Narol z widokiem na górę Wielki Dział - najwyższym wzniesieniem Roztocza.
W Hucie Złomy trasa spotyka szlak Green Velo. Jest tu mała kaplica i miejsce odpoczynku. W latach 1939-1941 w pobliżu przebiegała granica pomiędzy Niemcami a Związkiem Sowieckim. Jej pamiątką są pozostałości sowieckiej „Linii rejonów umocnionych nowej granicy państwowej”, popularnie zwanej Linią Mołotowa. Na wzgórzu Wielki Dział można do dziś zobaczyć schron, wyposażony w kopułę obserwacyjną. Pochodzi ona z przedwojennych polskich umocnień na wschodzie, skąd została zdemontowana i wykorzystana powtórnie przez sowietów. Na wschód od Huty Złomy, w dzikich ostępach leśnych, znajduje się tzw. "Diabelski Kamień" i tajemnicze ruiny klasztoru na Górze Monastyr. To tylko niektóre z licznych, zachowanych w tej okolicy pamiątek historii i ciekawostek przyrodniczych.
Dalsza trasa prowadzi na północ, wspólnie z Green Velo, w wiejskim otoczeniu lokalnych zabudowań i pól. Z dominującym nad wsią Dębiny wzgórzem Trzy Kopce wiąże się zaś ciekawa legenda. Za miejscowością Jędrzejówka znajduje się miejsce pamięci, tzw. Cmentarz Choleryczny, z 1915 roku. Pochowano tu ofiary epidemii cholery. W miejscowości Lipsko, która leży w pobliżu Narolu, warte uwagi jest lokalne muzeum zorganizowane przez lokalnych pasjonatów tradycji i historii zlokalizowane w Gminnej Izbie Pamiątek, mieszczące się naprzeciwko kościoła.

Atrakcje na szlaku:

1. Narol - rynek, zabytki sakralne

2. Krupiec - odnowiona cerkiew,

3. Krajobrazy Roztocza, liczne kapliczki i krzyże przydrożne

4. Łówcza - cerkiew drewniana, stary cmentarz, pozostałości dworu i parku

5. Kapliczka i źródło przed Łówczą

6. Huta Złomy - kaplica, rezerwat "Źródła Tanwi"

7. Dębiny, cmentarz choleryczny.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013