Język:

Miejsca

Narol

Zamki, pałace, dwory

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
0.6 km
Kontakt
Adres:
Rynek 1, 37-610 Narol
Telefon:
16 631 70 86
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Niewątpliwie największą atrakcją Narola - miasteczka położonego na Roztoczu nad rzeką Tanew jest barokowy pałac Łosiów. Początki budowli sięgają lat 1776-1781. Wówczas pałac powstał z inicjatywy Antoniego Feliksa hr. Łosia herbu Dąbrowa.

 

Budowla została zaprojektowana na rzucie podkowy, a rozległy dziedziniec poprzedza ozdobna brama. Rezydencja składa się z dwukondygnacyjnego prostokątnego budynku głównego o orientacji południowej oraz dwóch bocznych pawilonów. Całość kompleksu jest otoczona ogrodem włoskim i pięknym drzewostanem, wśród którego dominują stare lipy. Pałac mocno ucierpiał podczas I oraz II wojny światowej i w stanie ruiny przetrwał 50 lat. Obecnie dobrze zachowane wnętrza pałacowe wraz z piękną salą balową można zawdzięczać nowym właścicielom, którzy podjęli się gruntownej renowacji obiektu. Powołali oni również fundację "Pro Academia Norolense", której celem jest utworzenie w pałacu akademii dla utalentowanej młodzieży z Europy. Planowane stworzenie centrum naukowo-szkoleniowego ma nawiązać do szkoły artystycznej prowadzonej przez hrabiego Antoniego Łosia - pierwszego właściciela pałacu, który słynął z wielkiego zamiłowania do sztuki i kolekcjonerstwa.

Poza pałacem w Narolu warto zwrócić uwagę na ładny ryneczek z ciekawymi kamienicami.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013