Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminie Narol nr 3 - żółta

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.9 km
Czas
1:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
311 m
Najniższy punkt
271 m
Suma podjazdów
74 m
Suma zjazdów
69 m
Nachylenie
0.49 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Narol, rynek
Miejsce końca:
Narol, rynek

Szlak żółty po gminie Narol jest jedną z sześciu pętli rowerowych, wytyczonych w okolicach tej miejscowości. Ma numer 3 i prowadzi z Narola do wsi Wola Wielka i z powrotem, w całości asfaltowymi drogami o małym natężeniu ruchu pojazdów. Trasa liczy niecałe 16 kilometrów i ma typowo rekreacyjny charakter. Po drodze znajduje się kilka ciekawych zabytków i miejsc. Na trasie zobaczyć można liczne, kamienne krzyże, kapliczki i pomniki - miejsca pamięci. Oznakowanie trasy nawiązuje do standardu PTTK i ma formę metalowych tabliczek, przybijanych do drzew.


Ogólny przebieg trasy: Narol, rynek (0,0 km) - Łukawica (5,2 km) - Wola Wielka (7,6 km) - Jacków Ogród (9,5 km) - Dębiny (11,1 km) - Narol (15,9 km).


Trasa rozpoczyna się w Narolu, na rynku miasteczka. W pobliżu znajduje się ratusz, a nieco dalej, poza szlakiem dwa inne, ciekawe obiekty - cerkiew i pałac Łosiów. Można je dołączyć do zwiedzania lub pozostawić na inną wycieczkę, ale zobaczyć je trzeba koniecznie.
Z Narola trasa prowadzi do przylegającej do miasteczka wsi Lipsko, gdzie znajduje się interesująca izba regionalna. Stamtąd szlak biegnie drogą na Werchratę, łagodnie wspinając się po skraju dolny Tanwi. Trasa biegnie przez pola, mijając pozostałości fortyfikacji z XVII wieku i pomnik ofiar UPA. Przed wsią Łukawica szlak mija rozlewiska, będące jednym ze źródeł Tanwi. W Łukawicy i kolejnej wsi, Woli Wielkiej, zobaczyć można stare chaty wiejskie i kapliczki.
Atrakcją wsi Wola Wielka, która jest najwyżej położonym miejscem na całym szlaku, jest stara, dość zniszczona cerkiew drewniana z końca XVIII wieku. W latach 1939-1941 w pobliżu wsi przebiegała granica pomiędzy Niemcami a Związkiem Sowieckim. Jej pamiątką są pozostałości sowieckiej „Linii rejonów umocnionych nowej granicy państwowej”, popularnie zwanej Linią Mołotowa. Na wzgórzu Wielki Dział można do dziś zobaczyć schron, wyposażony w kopułę obserwacyjną. Pochodzi ona z przedwojennych polskich umocnień na wschodzie, skąd została zdemontowana i wykorzystana powtórnie przez sowietów. W okolicznych lasach znajduje się więcej takich schronów, a także inne, tajemnicze miejsca, jak choćby ruiny klasztoru na górze Monastyr czy "Diabelski Kamień".
Szlak od tego miejsca zaczyna opadać w dół, wracając do Narola przez wsie Jacków Ogród i Dębiny. W tej pierwszej miejscowości, w starej, bielonej chacie, znajduje się ludowa galeria. Z dominującym nad wsią Dębiny wzgórzem Trzy Kopce wiąże się zaś ciekawa legenda. Od tego miejsca trasa, wspólnie ze szlakiem Green Velo, trasa zawraca na północ, do Narola. Po drodze zobaczyć można w pobliżu szlaku cmentarze ofiar epidemii cholery.

Atrakcje na szlaku:

1. Narol - rynek, zabytki sakralne

2. Lipsko - izba regionalna

3. Pozostałości fortyfikacji ziemnych za wsią Lipsko,

4. Krzyże kamienne i pomniki

5. Łukawica - źródliska

6. Wola Wielka - zabytkowa cerkiew

7. Jacków Ogród - galeria ludowa

8. Jędrzejówka - cmentarz ofiar epidemii cholery.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013