Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminie Narol nr 2 - czerwona

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
19.2 km
Czas
2:35 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
317 m
Najniższy punkt
269 m
Suma podjazdów
171 m
Suma zjazdów
170 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.89 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Narol, rynek
Miejsce końca:
Narol, rynek

Szlak czerwony po gminie Narol jest jedną z sześciu pętli rowerowych, wytyczonych w okolicach tej miejscowości. Ma numer 2 i prowadzi z Narola do Podlesiny i z powrotem, głównie drogami asfaltowymi, w większości przez lasy Roztocza. Trasa liczy niecałe 20 kilometrów i ma typowo rekreacyjny charakter, choć po drodze rowerzysta napotka sporo wzniesień. Na trasie zobaczyć można liczne, kamienne krzyże i pomniki - miejsca pamięci. Oznakowanie trasy nawiązuje do standardu PTTK i ma formę metalowych tabliczek, przybijanych do drzew. Z uwagi na układ terenu, łatwiej jest pokonać trasę, jadąc najpierw w kierunku Podlesiny obok pałacu, gdyż pomiędzy Podlesiną a wsią Chyże i dalej trasa prowadzić będzie w dół na długim odcinku, a podjazdy podzielone będą na kilka fragmentów na początku trasy, między Narolem a Podlesiną.


Ogólny przebieg trasy: Narol, rynek (0,0 km) - Podlesina (6,2 km) - zakręt szlaku za wsią Chyże (10,4 km) - rezerwat Miniokąt (13,3 km) - Narol (19,2 km).


Trasa rozpoczyna się w Narolu, na rynku miasteczka. W jego centrum znajduje się posiadający bardzo ładną bryłę ratusz. Szlak prowadzi na północ, w kierunku pałacu rodu Łosiów. Powstał on w XVIII w. z inicjatywy Antoniego Feliksa hrabiego Łosia herbu Dąbrowa. Hrabia znany był ze swoich artystycznych zamiłowań, dlatego w pałacu oprócz pokaźnej biblioteki znajdował się teatr i szkoła artystyczna. Całości otoczonego rozległym parkiem założenia pałacowego nadano kształt podkowy. Czasy świetności rezydencji przerwała I wojna światowa, gdy wojska austrowęgierskie wycofując się ograbiły i zdewastowały budowlę. Ogromne zniszczenia przyniósł pałacowi również rok 1945. Po wojnie, pomimo prób ratowania, powoli popadał w ruinę. Radykalna zmiana sytuacji nastąpiła dopiero po powołaniu Fundacji Pro Academia Narolense, mającej na celu odbudowę pałacu i kontynuowania w nim, rozpoczętej przez hrabiego Łosia, działalności kulturalnej i edukacyjnej. Zwiedzanie pałacu możliwe, ale po wcześniejszym umówieniu wizyty. Obiekt obecnie jest w remoncie, gdyż uległ poważnym zniszczeniom w ostatniej fazie wojny i zaraz po niej.
Trasa spotyka przed pałacem szlak Green Velo i obie razem biegną na północ, piękną aleją kasztanową, do wsi Podlesina. W tym miejscu znajduje się granica województwa lubelskiego i podkarpackiego. Za linią kolejową Przeworsk - Bełżec szlaki rozdzielają się, a trasa czerwona prowadzi w kierunku wschodnim. Następnie, po pokonaniu kilku kilometrów drogami asfaltowymi i gruntowymi, szlak dociera do rezerwatu "Minokąt". Jest to teren porośnięty starodrzewem bukowo-jodłowym. W okolicy zobaczyć można zarośnięte częściowo wydmy paraboliczne - pozostałość epoki lodowcowej.
W dalszej części szlak zbliża się ponownie do Narola, spotykając ponownie trasę Green Velo. We wsi Lipie, przylegającej do Narola, zobaczyć można utworzoną przez mieszkańców Regionalną Izbę Pamięci, z ciekawymi eksponatami. Trasa kończy się w miejscu początkowym, na miejskim rynku.

Atrakcje na szlaku:

1. Narol - rynek, zabytki sakralne

2. Pałac rodu Łosiów i park pałacowy

3. Podlesina - stare chaty, kapliczki

4. Lipsko - kościół

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013