Język:

Rowerowe Królestwa

Góry Świętokrzyskie i okolica

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Szlaki w Królestwie:
35
Miejsca w Królestwie:
181

Królestwo rowerowe „Góry Świętokrzyskie i okolica”, przez które biegnie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, jest obszarem swym zasięgiem obejmującym najcenniejsze partie Gór Świętokrzyskich. To one przeważają w malowniczym krajobrazie terenu. Liczne pasma górskie rozciągające się z reguły z zachodu na wschód, porośnięte są w większości lasami i poprzecinane głębokimi dolinami. Charakterystyczne dla tego obszaru są również wielobarwne pasiaki pól, doskonale widoczne ze zboczy wzniesień bądź z wyżej położonych punktów widokowych.

Prezentowane królestwo wyróżnia się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi. W samym jego sercu leży Świętokrzyski Park Narodowy z niepowtarzalnymi rumowiskami skalnymi, zwanymi gołoborzami, a wokół niego rozpościerają się parki krajobrazowe z cennymi rezerwatami. Obszar ten to również niezaprzeczalny raj dla geologów, gdzie na niewielkiej powierzchni spotkać można skały pochodzące ze wszystkich okresów geologicznych. Walory przyrodnicze uzupełniają dobrze zagospodarowane zbiorniki wodne w Sielpi, Borkowie oraz w Chańczy, a czyste powietrze i w niewielkim stopniu przekształcony przez człowieka krajobraz sprzyjają efektywnemu wypoczynkowi i rekreacji.

Pod kątem kulturowym i historycznym królestwo „Góry Świętokrzyskie i okolica” zachwyca swą różnorodnością, tradycjami i zachowanym dziedzictwem kulturowym. W wielu miejscach widoczne są pamiątki i ślady Żydów, Arian i Polaków. Znajdują się tu również zabytki reprezentujące główne style architektoniczne od czasów wczesnoromańskich po współczesne. Zachowały się kościoły z elementami romańskimi oraz gotyckie, barokowe czy klasycystyczne budowle sakralne i świeckie (dwory, pałace i zamki). Zupełnie oddzielną grupę tworzą pamiątki związane z tradycjami przemysłowymi regionu, zwłaszcza ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym oraz wydobyciem w licznych kamieniołomach między innymi wapieni, piaskowców, rud miedzi czy ołowiu.

Przez królestwo rowerowe „Góry Świętokrzyskie i okolica” biegnie wiele szlaków rowerowych dla rowerzystów każdego typu. Prezentowany Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo został tak poprowadzony, by każdy turysta czerpał przyjemność z bezpiecznego i łatwego podróżowania nim. Komfortowo będą się tu czuły zarówno rodziny z dziećmi, rowerzyści indywidualni, jak i seniorzy. Wszyscy będą mogli też skorzystać z licznych możliwości zboczenia z głównego szlaku Green Velo i zwiedzania okolicy (na przykład koło Końskich, Kielc, Bielin, Daleszyc oraz Rakowa). Amatorzy górskich przejażdżek bez trudu odnajdą tereny do jazdy na rowerach typu MTB. Wystarczy, że skręcą z głównej trasy Green Velo na przykład w Kielcach, gdzie czekają na nich emocje na mocno eksponowanych stokach Telegrafu czy Pierścienicy. Większość szlaków rowerowych prowadzi przez obszary leśne (drogi gruntowe i leśne) oraz drogami lokalnymi i gminnymi o niskim natężeniu ruchu. Ich oznakowanie stanowi, prócz szlaku Green Velo, w większości standardowe oznakowanie stosowane przez PTTK.

Poza szlakami rowerowymi na tym obszarze funkcjonuje dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Turyści chcący spędzić tu kilka dni mają do dyspozycji bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie. Działają tutaj zarówno wysokiej klasy hotele czy pensjonaty, jak i tańsze, ale doskonale przygotowane schroniska i wiele gospodarstw agroturystycznych. Doskonała jest też kuchnia, a dania serwowane w gospodarstwach, karczmach i barach przyrządzane są na bazie rodzimych produktów według tradycyjnych przepisów.

 

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej
ul. Sienkiewicza 29, 25-007 Kielce
tel. 41 348 00 60
www.swietokrzyskie.travel


Centrum Informacji Turystycznej
ul. Partyzantów 1, 26-200 Końskie
tel. 41 372 90 88
www.konskie.travel


Punkt Informacji Turystycznej
Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich

ul. Partyzantów 3, 26-004 Bieliny
tel. 41 260 81 52
www.osadasredniowieczna.eu

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013