Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Wyprawa do leśnego skarbca"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
50.3 km
Czas
4:40 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
230 m
Najniższy punkt
181 m
Suma podjazdów
164 m
Suma zjazdów
194 m
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Janów Lubelski, park przy ulicy Zamoyskiego
Miejsce końca:
Miejsce odpoczynku rowerzystów w centrum wsi Szklarnia

Szlak "Wyprawa do leśnego skarbca" prowadzi przez ponad 50 km przez tajemnicze, podmokłe Lasy Janowskie. Ma on formę spirali, rozpoczynającej się w Janowie Lubelskim i kończącej we wsi Szklarnia. Biegnie piaszczystymi drogami Lasów Janowskich i z uwagi na nawierzchnię wymaga dobrej kondycji i przejezdny jest wyłącznie na rowerach MTB.

Ogólny przebieg szlaku: Janów Lubelski (0,0 km) - zalew (2,1 km) - uroczysko "Kruczek" (4,0 km) - droga Janów-Szklarnia (6,8 km) - Porytowe Wzgórze (13,4 km) - Szewce (21,0 km) - Momoty Górne (28,5 km) - Momoty Dolne (31,2 km) - Łążek Ordynacki (40,5 km) - Szklarnia (50,3 km).


Po drodze szlak niemal w całości biegnie przez zwarty, podmokły kompleks leśny, w którym znajdują się liczne pomniki i pamiątki po walkach partyzanckich, jakie miały tu miejsce w czasie II wojny światowej. Liczne tablice informacyjne pozwalają na zapoznanie się z atrakcjami okolicy i historią tego regionu. Oznakowanie szlaku jest jednokierunkowe (z Janowa w kierunku Szklarni) i dość niekompletne, a poruszanie się nim wymaga dodatkowo mapy, gdyż długie odcinki szlaku pozbawione są oznakowania.
Szlak rozpoczyna się w centrum Janowa Lubelskiego. Na pierwszym odcinku trasy uważać należy na ruch samochodowy. Kierujemy się na południe i przejeżdżamy obok Zalewu Janowskiego - popularnego miejsca odpoczynku mieszkańców. Mijamy uroczysko Kruczek, w którym znajduje się pomnik i kapliczka upamiętniająca partyzantów oraz leśna droga krzyżowa. Stamtąd przez lasy trasa prowadzi na południowy wschód, obok Porytowego Wzgórza - miejsca (podobno) największej bitwy partyzanckiej II wojny.
Leśnymi, piaszczystymi drogami szlak dociera do wsi Szewce, skąd do wsi Momoty Dolne prowadzi dalej lokalną drogą asfaltową w dolinie rzeki Bukowej. Po drodze warto zobaczyć drewniany kościół w Momotach Górnych oraz kompleks stawów rybnych, będących siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego. Mniej więcej od tego miejsca szlak ponownie wchodzi na drogi leśne, nadal prowadząc w pobliżu rzeki Bukowej aż do wsi Łążek Ordynacki. W sąsiedniej wsi - Łążku Garncarskim - do dziś żywe są tradycje garncarskie, które podziwiać możemy w trzech, czynnych do dziś, pracowniach. W XIX wieku był to znany, regionalny ośrodek tego rzemiosła. W dalszej części wycieczki szlak zakręca z powrotem w głąb lasów, prowadząc leśnymi drogami do położonej w sercu kompleksu Lasów Janowskich wsi Szklarnia. Tam zobaczyć możemy ostoję konika polskiego.
Powrót na miejsce początku trasy możliwy jest na przykład zielonym szlakiem, biegnącym nad Zalew Janowski. Prosta jak strzelił droga prowadzi nas do odległego o ok. 6 km na północ Janowa Lubelskiego, tym razem biegnąc drugim brzegiem zalewu (zielonym szlakiem "Glinianych Garnków).
Gdyby nie fatalna nawierzchnia, to przebieg szlaku lasami, z dala od uczęszczanych dróg oraz niemal płaski teren byłby idealny na wycieczkę rodzinną. Jednak, blisko 30 km piaszczystych lub wysypanych gruzem dróg, dyskwalifikuje szlak dla takiej grupy odbiorców.

Atrakcje na szlaku:

1. Kompleks leśny Lasów Janowskich (park krajobrazowy)

2. Miejsca bitew partyzanckich, cmentarze i pomniki upamiętniające potyczki (np. uroczysko Kruczek)

3. Drewniany kościół w Momotach Górnych

4. Ostoja konika polskiego w Szklarni

5. Stawy rybne - ostoja ptaków między Momotami Górnymi a Dolnymi.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013