Język:

Szlaki

Trasa rowerowa Gminy Zamość "Na Skraju Roztocza"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.0 km
Czas
3:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
267 m
Najniższy punkt
206 m
Suma podjazdów
279 m
Suma zjazdów
272 m
Odcinki o dużym nachyleniu
5
Nachylenie
0.7 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Wieś Skokówka, skrzyżowanie ulicy Targowej z drogą wojewódzką 849 (na Zamość)
Miejsce końca:
Płoskie, stacja Orlen przy drodze krajowej nr 74

Trasa, zgodnie ze swoją nazwą, prowadzi rowerzystę skrajem Roztocza, przez położone na południe od Zamościa malownicze wzgórza, wąwozy, lasy i pola uprawne. Szlak liczy 40 kilometrów i wytyczono go po lokalnych drogach o dobrej, wygodnej do jazdy, głównie gruntowej nawierzchni. Często prowadzi on szczytami wzniesień, dzięki czemu obfituje w malownicze widoki. Na trasie rowerzysta napotka zabytki budownictwa wiejskiego - urokliwe kapliczki, krzyże przydrożne i stare, wiejskie chaty. Informacji dostarczają duże tablice, na których znajdują się dokładne mapy okolicy. Oznakowanie całego szlaku jest bardzo dobre i czytelne.

Ogólny przebieg szlaku: Zamość - Skokówka (0,0 km) - Zalesie (8,6 km) - Lipsko-Polesie (20,1 km) - Wierzchowiny (24,6 km) - Wólka Wieprzecka (26,9 km) - Wychody (31,8 km) - Hubale (35,2 km) - Zamość, aeroklub (40,0 km).


Trasa rozpoczyna się i kończy na południe od Zamościa. Rozpocząć ją można w Skokówce - położonej niecałe 2 kilometry od miasta wsi, do której prowadzi droga wojewódzka nr 849. Kończy się zaś przy drodze krajowej nr 74 w pobliżu stacji Orlen na wysokości zamojskiego areoklubu. Dojechać tam można ok. 2 km, szerokim na szczęście poboczem drogi krajowej lub bocznymi uliczkami. Niestety, dojazdy do centrum miasta nie są oznakowane.
Szlak biegnie lokalnymi, praktycznie wolnymi od samochodów, asfaltowymi drogami lub dobrej jakości duktami leśnymi oraz polnymi drogami rolniczymi. Cała trasa jest przejezdna i pozbawiona poważnych niespodzianek, częstych na szlakach rowerowych, jak bagna czy nieprzebyte piaski. Dzięki temu nadaje się na rodzinną wycieczkę rowerową. Jest jednak pagórkowata, co oznacza, że należy zabrać ze sobą odpowiedni rower i posiadać odpowiednią kondycję fizyczną. Na szczęście układ drogowy sprawia, że można ją przerwać w połowie i wrócić do Zamościa.
Zdecydowanie najciekawszy jest południowy fragment trasy, między miejscowościami Zalesie a Skaraszów. Trasa wije się tu między wzniesieniami i dolinami, pozwalając na zmianę na ukrycie się w cieniu lasów i podziwianie rozległych panoram pól i łąk, typowych dla Roztocza. Liczne kapliczki i lokalne zabytki dziedzictwa kulturowego, opisane na tablicach, pozwalają na poznanie historii i kultury tego regionu.

Atrakcje na szlaku:

1. Zamość - zabytki UNESCO

2. Widoki na typowy, pagórkowaty krajobraz Roztocza

3. Liczne kapliczki, drewniane domy, krzyże przydrożne itp. wiejskie, malownicze obiekty

4. Aeroklub Ziemi Zamojskiej - szybowce, samoloty.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013