Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Nowa Sarzyna - zielony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
25.9 km
Czas
2:20 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
210 m
Najniższy punkt
177 m
Suma podjazdów
86 m
Suma zjazdów
91 m
Nachylenie
0.33 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Nowa Sarzyna, park w centrum miejscowości
Miejsce końca:
Nowa Sarzyna, park w centrum miejscowości

Krótki, liczący 26 kilometrów szlak rowerowy, poprowadzony przez lasy na zachód od Nowej Sarzyny. Biegnie w połowie przez tereny leśne, a w połowie przez wsie doliny Sanu. Posiada raczej dobre nawierzchnie i ma charakter trasy łatwej, pozbawionej wzniesień i typowo rekreacyjnej. Brak atrakcji turystycznych.


Tradycje Sarzyny, położonej w połowie trasy między Leżajskiem a Rudnikiem, sięgają XVI w. Początkowo była osadą łowiecką na skraju Puszczy Sandomierskiej. Z czasem, za sprawą hut żelaza, nabrała charakteru przemysłowego. Ożywienie gospodarcze przyniósł rok 1937, gdy w pobliżu Sarzyny zaczęto budować Wytwórnię Nitrozwiązków Organicznych „Nitroza”. Była to jedna z wielu inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, obecnie działająca jako CIECH Sarzyna S.A. Zajmujący ponad 500 ha powierzchni zakład produkuje środki ochrony roślin (np. Chwastox) i różnego rodzaju żywice sztuczne. Po II wojnie światowej życie kulturalne i gospodarcze Sarzyny przejęła, prężnie rozwijająca się w pobliżu zakładów chemicznych Nowa Sarzyna, w której warto zobaczyć przedwojenne, modernistyczne budownictwo mieszkaniowe.
Szlak oznakowany jest kolorem zielonym, jednak wiele skrzyżowań nie posiada znaków, więc podróż bez mapy lub wgranego śladu GPS może być dość uciążliwa. Trasa zatacza pętlę, rozpoczynając się i kończąc w przemysłowej miejscowości o nazwie Nowa Sarzyna.

Ogólny przebieg szlaku: Nowa Sarzyna - Łętownia (14,5 km) - Nowa Sarzyna (26,0 km).


Szlak biegnie obok kompleksu chemicznego, położonego na zachód od miejscowości, na tym odcinku dość ruchliwą drogą asfaltową. Następnie prowadzi przez wsie Łętownia i Wola Łętowska, by skręcić w lasy, będące pozostałością dawnej Puszczy Sandomierskiej. Wzdłuż linii kolejowej, drogą wśród sosnowych lasów wraca do Nowej Sarzyny.

Atrakcje na szlaku:

1. Lasy otaczające Nową Sarzynę.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013