Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Przez Puszczę Knyszyńską" (odcinek Białystok - zalew Czapielówka).

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
48.8 km
Czas
4:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
172 m
Najniższy punkt
116 m
Suma podjazdów
369 m
Suma zjazdów
397 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.76 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Białystok, wschodni skraj miasta - park przy ul. 49 Pułku Piechoty
Miejsce końca:
Okolice Zalewu Czapielówka w Czarnej Białostockiej

Szlak "Przez Puszczę Knyszyńską" to liczący ok. 50 km odcinek szlaku PTTK Białystok-Osowiec (ok. 200 km). Ten fragment funkcjonuje również jako szlak lokalny, prowadzący z Białegostoku przez Królowy Most i Supraśl do Czarnej Białostockiej. Biegnie, zgodnie z nazwą, przez rozległe lasy. Ma bardzo dobre oznakowanie - znaki malowane i tabliczki kierunkowe. Szlak wytyczono głównie po dobrych, gruntowych drogach, prawie pozbawionych ruchu samochodowego. Trasa dość jest płaska, o charakterze rekreacyjnym. Wzniesienia znajdziemy jedynie w północnej części szlaku.


Ogólny przebieg szlaku: Białystok, park przy ul. 49 Pułku Piechoty (0,0 km) - Królowy Most (16,0 km) - Supraśl (28,5 km) - Czarna Białostocka (46,7 km) - zalew Czapielówka (48,8 km).


Szlak rozpoczyna się na wschodnich przedmieściach Białegostoku, przy parku leżącym przy ulicy 49 Pułku Piechoty. Stąd prowadzi prosto na wschód, w kierunku Puszczy Knyszyńskiej, w którą zagłębia się i biegnie do znanej, śródleśnej wsi Królowy Most. Warto tu zobaczyć kamienną cerkiew i kaplicę. Z tego miejsca, wzdłuż rzeki Płoski, szlak skręca w kierunku północnym i po nieco ponad 10 km dociera do miasteczka Supraśl.
Ta miejscowość jest zdecydowanie najciekawszym punktem na szlaku. Tradycyjne, niskie, drewniane domy, brukowane ulice, cisza i spokój to wyróżniki miasteczka. Dominują nad nim wieże odbudowanego po wojnie, prawosławnego monastyru, mieszczącego niezwykłe Muzeum Ikon. Na zwiedzanie miejscowości i muzeum poświęcić trzeba 2-3 godziny. Można odpocząć nad zalewem i plażą nad rzeką Supraśl lub obejrzeć inne, interesujące obiekty.
Dalsza trasa prowadzi północny wschód, drogą na Krynki. Po kilku kilometrach szlak skręca na północ, ponownie zagłębiając się w lasy. Ten odcinek jest bardziej pagórkowaty, a gruntowa droga doprowadza rowerzystę do miejscowości Czarna Białostocka. Stąd można wrócić pociągiem do Białegostoku lub odpocząć nad zalewem Czapielówka i kontynuować podróż szlakiem w kierunku doliny Biebrzy.

Atrakcje na szlaku:

1. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

2. Królowy Most: cerkiew, kaplica, zabudowa drewniana

3. Supraśl: zabytki architektury, Muzeum Ikon, zabudowa miasta, zalew, dolina rzeki Supraśl

4. Czarna Białostocka: Zalew Czapielówka.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013