Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Doliny Śliny

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.7 km
Czas
2:50 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
148 m
Najniższy punkt
107 m
Suma podjazdów
151 m
Suma zjazdów
158 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.45 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Kurowo Kolonia - brama wjazdowa do dyrekcji NPN
Miejsce końca:
Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Strękowej Górze

Szlak rowerowy w dolinie rzeki Śliny to niezbyt długa, łatwa, rekreacyjna trasa, licząca nieco ponad 30 km. Poprowadzono ją mało uczęszczanymi, dobrymi drogami asfaltowymi o małym ruchu pojazdów. Trasa nadaje się doskonale na rekreacyjną wycieczkę rowerową, w czasie której można poznać krajobrazy doliny Narwi między Kurowem a Strękową Górą.


Szlak rozpoczyna się w Kurowie, obok siedziby dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego.

W tym miejscu można lepiej poznać przyrodę doliny Narwi, spacerując jedną ze ścieżek dydaktycznych lub wybierając się dodatkowo na spływ pychówkami - tradycyjnymi, drewnianymi łodziami.

Od Kurowa szlak biegnie na zachód, w kierunku Śliny - niewielkiego dopływu Narwi.

Od miejscowości Kobylin prowadzi wzdłuż tej rzeki na północ, do jej ujścia w miejscowości Targonie Wielkie. Tam szlak napotyka łącznik trasy Green Velo, prowadzący do Łomży.

Oba szlaki od tego miejsca przez około 10 km biegną dalej na zachód, tym razem w dolinie Narwi. Ten fragment szlaku jest szczególnie urokliwy i pozwala na podziwianie przyrody rozległych, podmokłych łąk, które pokrywają rzeki. Koniec trasy znajduje się w Strękowej Górze, w pobliżu ośrodka edukacji ekologicznej.
Szlak jest słabo oznakowany i praktycznie pozbawiony infrastruktury rekreacyjnej.

Znaki koloru żółtego są dość zatarte, głównie malowane na drzewach. Prowadzi głównie przez otwarte tereny i liczne, niewielkie wsie o tradycyjnej dla regionu, drewnianej zabudowie. Dobre nawierzchnie i mały ruch pojazdów sprawiają, że jest dobrą opcją na wycieczkę z przyczepką rowerową.

Około 1 km trasy to drogi brukowe, które mają niestety gorszy komfort jazdy. Jednak większość nawierzchni jest na tyle dobra, że sprawdzą się tu wszelkie typy rowerów o węższych oponach, zapewniające szybszą i wygodniejszą jazdę. Brak wzniesień sprawia, że trasa ta jest możliwa do pokonania również dla osób o słabszej kondycji.


Ogólny przebieg szlaku to: Kurowo-Kolonia (0,0 km) - Kobylin-Borzymy (9,7 km) - Łaś-Toczyłowo, most na Narwi (28,3 km) - Strękowa Góra (33,7 km).

Wrócić na miejsce startu można na przykład szlakiem Bocianim, który łączy miejsce początkowe i końcowe szlaku brzegiem Narwi, prowadząc przez zabytkowy Tykocin.

Taka wyprawa jest jednak znacznie dłuższa i będzie miała ok. 80 km - w sam raz na wypad weekendowy.

W dolinie Narwi znajduje się sporo gospodarstw agroturystycznych, więc w takim przypadku opcja noclegu jest również dostępna.

Atrakcje na szlaku:

1. Dolina Narwi (park narodowy) - krajobrazy nadrzeczne

2. Kurowo - siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego, ścieżki dydaktyczne, spływy pychówkami

3. Tradycyjna zabudowa drewniana wsi, kapliczki.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych.

Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013