Język:

Szlaki

Szlak Podmiejskich Rezydencji

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
53.0 km
Czas
5:20 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
180 m
Najniższy punkt
117 m
Suma podjazdów
324 m
Suma zjazdów
335 m
Nachylenie
0.61 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Turośń Dolna, centrum
Miejsce końca:
Supraśl, okolice Pałacu Buchcholtzów, zalewu

Szlak "Podmiejskich Rezydencji" to propozycja dość długiej (ponad 50 km) wyprawy przez miejscowości, położone na południe i na wschód od Białegostoku. Trasa dość łatwa i dobrze oznakowana, pozbawiona większych wzniesień i biegnąca głównie drogami asfaltowymi.


Ogólny przebieg szlaku to: Turosin Dolna (0,0 km) - Turosin Kościelna (3,6 km) - Juchnowiec Kościelny (10,6 km) - Zabłudów (26,7 km) - Kamionka, skraj Puszczy Knyszyńskiej (37,4 km) - droga krajowa nr 65 (43,7 km) - Supraśl (53 km).


Początek trasy znajduje się we wsi Turosin Dolna, położonej ok. 15 km od Białegostoku, przy drodze, prowadzącej na Łapy. Stąd szlak biegnie urozmaiconym terenem przez pola, lasy i łąki w kierunku zachodnim, prowadząc przez niewielkie miejscowości, dawniej będące rezydencjami podlaskich rodów szlacheckich. Stąd pochodzi nazwa szlaku. Po drodze rowerzysta mija Juchnowiec Kościelny i Zabłudów. W miastach tych, podobnie jak w początkowym Turosinie, znajdują się zabytkowe kościoły. Na szlaku atrakcją są liczne, podlaskie wioski z interesującą, drewnianą zabudową. Przed Zabłudowem znajdują się dłuższe, nieco bardziej męczące, gruntowe odcinki szlaku.
Od miejscowości Kamionka szlak zagłębia się w lasy Puszczy Knyszyńskiej, które objęte są ochroną jako park krajobrazowy. Trasa biegnie prosto na północ dobrą, asfaltową drogą, na odcinku niemal dziesięciu kilometrów w całości przez lasy. Prowadzi prosto do centrum urokliwego, pełnego zabytków miasteczka Supraśl. Warto w nim zobaczyć zespół sakralny dawnego monastyru, obecnie mieszczącego Muzeum Ikon, pałac fabrykanta Buchcholtz - dawnego właściciela miejscowości i kilka innych zabytków sakralnych. Wyjątkowa jest atmosfera Supraśla - sennego, kresowego miasteczka, położonego w sercu rozległej Puszczy Knyszyńskiej, nad krętą rzeką Supraśl. Powrót do odległego o ok. 17 km Białegostoku możliwy jest drogą rowerową, po której biegnie szlak Green Velo.
Wyprawę szlakiem "Podmiejskich Rezydencji" warto zacząć i skończyć właśnie w Białymstoku, jednak wówczas taka pętla wynosić będzie ok. 85 km. Warto podzielić ją na dwa dni, aby drugi dzień poświęcić na zwiedzanie Supraśla i jego zabytków oraz powrót do Białegostoku.

Atrakcje na szlaku:

1. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

2. Supraśl - liczne zabytki, układ miejscowości, tradycyjna zabudowa, zalew

3. Zabłudów - zabytki sakralne

4. Juchnowiec Kościelny - zabytki sakralne

5. Turośń Kościelna - zabytki sakralne.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013