Język:

Szlaki

Zielony szlak rowerowy dookoła Opatowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.1 km
Czas
3:12 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
273 m
Najniższy punkt
179 m
Suma podjazdów
327 m
Suma zjazdów
315 m
Nachylenie
1.11 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Opatów, ul. Stefanii Sempołowskiej
Miejsce końca:
Opatów, ul. Partyzantów, przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej

Zielony szlak dookoła Opatowa to jedna z tras rowerowych, wytyczonych w pobliżu tego historycznego miasta. Ma on kształt pętli i prowadzi poprzez pagórkowate tereny Wyżyny Sandomierskiej. Atrakcją szlaku są ruiny dwóch zamków - w Międzygórzu i Tudorowie. Po deszczu niektóre odcinki szlaku są trudno przejezdne z uwagi na gliniaste, lessowe drogi, którymi biegnie jego niewielka część. Pozostała trasa to drogi asfaltowe, a brak stromych podjazdów i niewielka długość trasy sprawiają, że nadaje się on na wycieczkę rekreacyjną również dla mniej doświadczonych rowerzystów.


Ogólny przebieg trasy: Opatów, ul. Stefanii Sempolowskiej, dworzec PKS (0,0 km) - Nikisiałówka Duża (6,0 km) - Nikisiałówka Mała (8,0 km) - Malice Kościelne (10,7 km) - Słabuszewice (12,6 km) - Międzygórz (14,7 km) - Żurawniki (18,8 km) - Włostów (22,3 km) - Tudorów (24,6 km) - Opatów (29,1 km).


Trasa rozpoczyna się w Opatowie, mieście, w którym znajduje się wiele interesujących zabytków. Dzieje miasta liczą ponad 700 lat, a ich świadkiem jest romańska kolegiata pw. św. Marcina, klasztor bernardynów i sławne Podziemia Opatowskie. Miasto leży nad rzeczką Opatówką, w pobliżu której przebiega fragment trasy.
Szlak rozpoczyna się w północno-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 74, prowadzącej na Lublin, około 200 metrów od centrum miasta. Szlak biegnie bocznymi, wiejskimi drogami o zaskakująco dobrej nawierzchni asfaltowej. Po drodze rowerzysta mija liczne, małe wioski a krajobraz jest pagórkowaty, typowy dla ziemi świętokrzyskiej. Okolica nie jest zbyt gęsto zasiedlona, malownicza i użytkowana rolniczo. Im dalej w kierunku Sandomierza, tym więcej po drodze widać sadów owocowych. Gdzieniegdzie trasa przecina typowe dla tego obszaru, lessowe wąwozy.
W Międzygórzu, ukryte wśród zieleni, zachowały się okazałe ruiny średniowiecznej warowni. Zamek wybudowany został w XIV wieku i rozbudowany w stylu renesansowym dwa wieki później. Uległ zniszczeniom w czasie wojen szwedzkich, lecz fragmenty ścian i murów budowli, otoczone zielenią, wyglądają do dzisiaj imponująco. Jest to także atrakcyjny punkt widokowy.
W okolicach Międzygórza odkryto również stanowiska archeologiczne - kurhany, wskazujące na tysiącletnie osadnictwo ludzkie w tym terenie. Pobliski, nieczynny już kamieniołom stanowi zaś interesujące stanowisko geologiczne. Widoczne w nim skały osadowe są bardzo stare, pochodzą z wczesnego paleozoiku - czasu, gdy pierwotne życie dopiero zaczynało podbijać lądy. Kamieniołom leży ok. 1,5 kilometra od wsi i szlaku.
Od Międzygórza trasa zawraca na zachód i wspina się grzbietem wzniesienia w kierunku wsi Włostów. Obok, w Tudorowie, na wzgórzu otoczonym z trzech stron meandrującą rzeką Opatówką, znajduje się niewielka pozostałość kolejnego, czternastowiecznego zamku rycerskiego – czworoboczna wieża. Według legendy zamek zbudował Jan Tudor, którego potomkowie zasiadali na tronie angielskim. Dokumenty jednak przypisują fundację budowli rycerzowi Pełce. Z Tudorowa szlak wraca do Opatowa, przecinając drogę krajową i przez pagórkowaty teren prowadzi do centrum tego zabytkowego miasta.

Atrakcje na szlaku:

1. Opatów: kolegiata romańska, klasztor, podziemia

2. Międzygórz: ruiny zamku, stary kamieniołom

3. Tudorów: ruiny zamku

4. Krajobrazy Wyżyny Sandomierskiej.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013