Język:

Szlaki

Żółty szlak rowerowy dookoła Rakowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.6 km
Czas
4:07 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
299 m
Najniższy punkt
209 m
Suma podjazdów
345 m
Suma zjazdów
356 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Nachylenie
1.07 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Raków, rynek
Miejsce końca:
Raków, rynek

Żółty szlak rowerowy dookoła Rakowa to jedna z tras, wytyczonych dookoła tej miejscowości. Ma długość nieco ponad 30 kilometrów. Prowadzi z tego, posiadającego ciekawe zabytki i historię miasteczka, dookoła Zalewu Chańcza, do Szydłowa. Miasteczko to posiada jedne z najlepiej zachowanych w Polsce murów obronnych. Trasa jest malownicza i ciekawie poprowadzona, biegnie po pagórkowatym terenie i dość dobrych drogach, z krótkimi odcinkami gorszych dróg gruntowych. Nadaje się na dłuższą wycieczkę o charakterze rekreacyjnym.


Ogólny przebieg szlaku: Raków, rynek (0,0 km) - Jezioro Chańcza (4,0 km) - wieś Chańcza (6,1 km) - zapora (8,7 km) - Korytnica - (10,6 km) - Szydłów (16,0 km) - Brzeziny (20,5 km) - Potok (24,5 km) - Raków, rynek (32,6 km).


Szlak rozpoczyna się na rynku w Rakowie. To jedna z ciekawszych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Od początku swego istnienia miasto związane było z arianizmem, czyli powstałym w XVI wieku i istniejącym do końca XVII wieku, radykalnym odłamem kalwinów, nazywanych także "braćmi polskimi". Funkcjonował tu zbór ariański, którego budynek zachował się do dziś. Działała także drukarnia ariańska, a w latach 1602-1638 istniała słynna Akademia Rakowska. Obecnie prócz zboru, warto zobaczyć w Rakowie późnobarokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Na rynku znajduje się jedno z miejsc odpoczynku szlaku Green Velo. Zobaczyć tu można starą studnię i fontannę z rzeźbami wodnych skorupiaków, nawiązujących do nazwy miasta.
Trasa prowadzi ulicą Klasztorną, a następnie drogą na Staszów. Kilometr za rondem szlak skręca w las i prowadzi gruntową drogą nad brzeg Jeziora Chańcza. Nie należy nazwy tej mylić z jeziorem Hańcza na Suwalszczyźnie, również leżącym na szlaku Green Velo. Ten największy w całym województwie świętokrzyskim zbiornik wodny o powierzchni 340 hektarów stanowi doskonałą bazę do uprawiania sportów wodnych i rekreacji.
Szlak następnie biegnie przez wieś Chańcza nad zaporę, w pobliżu licznych obiektów turystycznych, kąpieliska, wypożyczalni sprzętu wodnego itp. To doskonałe miejsce na odpoczynek nad wodą. Trasa biegnie drogą na zaporze, po czym przez wieś Korytnica prowadzi, wspinając się na wzniesienia, do Szydłowa.
To zdecydowanie najciekawsza miejscowość w okolicy. Wyróżniają ją przede wszystkim monumentalne, doskonale zachowane, średniowieczne mury miejskie. Do naszych czasów przetrwało około 700 metrów murów z Bramą Krakowską - jedną z trzech dawnych bram miejskich. Częściowo zachował się również królewski zamek z XIV wieku, stanowiący część miejskich fortyfikacji. Warto też obejrzeć tutejsze zabytki sakralne - kościoły gotyckie i mieszczącą obecnie małe muzeum żydowskie, renesansową synagogę.
Od Szydłowa szlak biegnie w kierunku północnym, przez wzgórza, pola i lasy oraz nieliczne miejscowości prowadząc z powrotem do Rakowa.

Atrakcje na szlaku:

1. Raków: rynek, zabytki ariańskie, zabytki sakralne

2. Zalew Chańcza, zapora, kąpielisko

3. Szydłów: mury miejskie, zamek, synagoga, zabytki sakralne

4. Widoki - rozległe panoramy południowego skraju Gór Świętokrzyskich.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013