Żółty szlak Opatów - Sandomierz to nieco ponad 30-kilometrowy, rekreacyjny szlak rowerowy, łączący te dwa historyczne, piękne i pełne zabytków miasta Ziemi Świętokrzyskiej.
Szlak jest dobrze oznakowany, poprowadzony jest głównie lokalnymi drogami o małym ruchu samochodowym i dobrej, asfaltowej nawierzchni, nie ma na nim dużych podjazdów i zjazdów.
Trasa ma charakter widokowy, jej fragmenty prowadzą lessowymi wąwozami, wśród jabłkowych sadów oraz świętokrzyskich wzgórz. Szlak przejezdny jest dla wszystkich typów rowerów, a liczący ok. 1,5 km odcinek drogi gruntowej między Dobrocicami a Pęczynami, mogący sprawić problemy użytkownikom rowerów szosowych, można objechać równoległą drogą asfaltową.
Ogólny przebieg trasy: Opatów, ul. Stefanii Sempolowskiej, dworzec PKS (0,0 km) - Karwów (5,0 km) - Malice Kościelne (9,1 km) - Męczennice (10,1 km) - Pielaszów (12,8 km) - Dobrocice (14,7 km) - Pęczyny (16,2 km) - Dacharzów (21,6 km) - Radoszki (23,7 km) - Sandomierz (33,0 km).
Trasa rozpoczyna się w Opatowie, mieście, w którym znajduje się wiele interesujących zabytków. Dzieje miasta liczą ponad 700 lat, a ich świadkiem jest romańska kolegiata pw. św. Marcina, klasztor bernardynów i sławne Podziemia Opatowskie. Miasto leży nad rzeczką Opatówką, której szlak towarzyszyć będzie przez ponad 20 kilometrów. Ma ona długość 50 kilometrów i jest odwadnia obszar Gór Świętokrzyskich. Płynie w kierunku wschodnim, przecinając Wyżynę Sandomierską i wpadając do Wisły na północ od Sandomierza.
Szlak rozpoczyna się w północno-wschodniej części miasta, przy drodze krajowej nr 74, prowadzącej na Lublin, około 200 metrów od centrum miasta. Szlak biegnie bocznymi, wiejskimi drogami o zaskakująco dobrej nawierzchni asfaltowej. Po drodze rowerzysta mija liczne, małe wioski a krajobraz jest pagórkowaty, typowy dla ziemi świętokrzyskiej. Okolica nie jest zbyt gęsto zasiedlona, malownicza i użytkowana rolniczo. Im dalej w kierunku Sandomierza, tym więcej po drodze widać sadów owocowych. Gdzieniegdzie trasa przecina typowe dla tego obszaru, lessowe wąwozy.
Między Dobrocicami a Pęczynami, przez krótki fragment za mostkiem na Opatówce, szlak biegnie gruntową drogą o kiepskiej nawierzchni, ale za Pęczynami wraca z powrotem na asfalt, który towarzyszy rowerzystom już niemal do końca trasy.
Do Sandomierza trasa prowadzi od północy, ulicami Wojska Polskiego i Żeromskiego oraz Koseły, mijając kompleks budynków wojskowych, będących koszarami batalionu radiotechnicznego. W pobliżu miejsca, gdzie kończy się szlak, znajdują się sandomierskie wąwozy - Wąwóz Królowej Jadwigi i Wąwóz Piszczele, które warto obejrzeć przy okazji wycieczki. Na koniec trasy warto zobaczyć zabytki Sandomierza, w tym historyczne, położone na wzniesieniu centrum, Zamek Królewski, liczne kościoły oraz podziemną trasę turystyczną.
Atrakcje na szlaku:
1. Opatów: romańska kolegiata, klasztor, podziemia
2. Sandomierz: liczne zabytki, podziemna trasa turystyczna, układ urbanistyczny
3. Dolina Opatówki - wąwozy lessowe, malownicze widoki.
Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.