Język:

Wycieczki

Nieznane skarby Polskiej Amazonii

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
49.7 km
Czas
3:40 hh
Poziom trudności
dla rodzin z dziećmi
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
330 min
Najwyższy punkt
153 m
Najniższy punkt
116 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
centralne rondo w Choroszczy pod Kościołem, przy stacji Białostockiego Bikera
Miejsce końca:
centralne rondo w Choroszczy pod Kościołem, przy stacji Białostockiego Bikera

Polska Amazonia – tak właśnie określana jest Dolina Narwi. To wokół niej skupia się cała propozycja spotkania z atrakcjami Narwiańskiego Parku Narodowego – jednego z pięciu parków narodowych, przez które przebiega Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Choroszcz z letnią rezydencją hetmana Branickiego, następnie siedziba parku w Kurowie, zerwany most w Kruszewie, z którym wiąże się ciekawa legenda oraz największa atrakcja Narwi – kładka Śliwno – Waniewo, która częściowo składa się z ruchomych, pływających pomostów – to niewątpliwa gratka dla turystów.
Trasa wycieczki wokół zwanej „polską Amazonią” doliny Narwi rozpoczyna się w centrum Choroszczy, obok kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Będąc w mieście, warto zwiedzić letni pałac Branickich, otoczony parkiem oraz fosami i kanałami wodnymi – obecnie mieści się w nim Muzeum Wnętrz Pałacowych.
Pierwszy odcinek trasy prowadzi ulicami miasta, a następnie ścieżką rowerową wzdłuż drogi S8. Za kościołem w Radulach należy skręcić w lewo, a następnie w prawo, w szutrową drogę do Pajewa. Przebiega tędy oznaczony kolorem czerwonym „Podlaski Szlak Bociani”, łączący parki narodowe – Białowieski, Narwiański i Biebrzański.
Szlakiem tym należy dojechać do Kurowa i malowniczo położonej nad brzegiem rzeki siedziby Narwiańskiego Parku Narodowego. Nieopodal znajduje się jedna z większych atrakcji turystycznych na trasie: kładka Waniewo – Śliwno, składająca się z pomostów, połączonych pływającymi platformami. Przy kładce stoją dwie wieże widokowe.
Śliwno jest określane mianem ogórkowego zagłębia. W otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego znajdują się liczne uprawy tych warzyw, kiszonych następnie według tradycyjnej receptury. W położonym dalej na trasie Kruszewie warto obejrzeć zerwany most, do którego dojeżdża się brukowaną drogą. Według legendy każda jego odbudowa wiąże się z wybuchem wojny.
Dalej przez Pańki szlak prowadzi do Kolonii Rogowo, a następnie skręca w lewo, w kierunku rozjazdu na Choroszcz, Białystok i Zaczerlany – ok. 200 m od niego znajduje się mogiła powstańców z 1863 r., zwana Szubienicą. Stąd ostatni odcinek trasy prowadzi lokalną drogą do Choroszczy.


Wariant trasy (51 km)
Można wydłużyć wycieczkę, objeżdżając siedzibę Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie, mieszczącą się w otoczonym parkiem XIX-wiecznym dworze.


Kilometraż wycieczki:
• Choroszcz – 0 km
• Żółtki – 2,8 km
• Radule – 17,3 km
• Kurowo – 22 km
• Waniewo – 28 km
• Śliwno – 29,8 km
• Kruszewo – 34,8 km
• Pańki – 38,5 km
• Choroszcz – 49 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa częściowo oznakowana. Większość trasy (80%) przebiega szosami asfaltowymi. Pozostałe odcinki to fragmenty dróg szutrowych i brukowych. Z Choroszczy do Radul prowadzi droga rowerowa. Trasa jest częściowo oznakowana.


Atrakcje na trasie:
• Pałac Branickich – Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy
• Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Choroszczy
• Szubienica – mogiła powstańców z 1863 r. k. Choroszczy
• Siedziba Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie
• Kładka Waniewo – Śliwno
• Zerwany most w Kruszewie


Punkt Informacji Turystycznej w Choroszczy, ul. Sienkiewicza 29, 16-070 Choroszcz, tel. 85 71 97 431, kultura@choroszcz.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013