Język:

Szlaki

Wokół Białowieży

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
13.0 km
Czas
1:05h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.7 %
Najwyższy punkt
177 m
Najniższy punkt
151 m
Suma podjazdów
90 m
Suma zjazdów
91 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
stacji paliw przy wjeździe do Białowieży od strony Hajnówki
Miejsce końca:
skrzyżowanie z drogą 689 za przysiółkiem Podolany

Krótka, rekreacyjna trasa o długości 13 kilometrów, prowadząca dookoła Białowieży. Szlak doskonale oznakowany, możliwy do pokonania także przez dzieci. Po drodze zobaczyć można wszystkie, ważniejsze atrakcje wsi Białowieża, i mały fragment Puszczy Białowieskiej. Szlak w całości prowadzi w całości drogami asfaltowymi i gruntowymi drogami wiejskimi na terenie wsi i jej najbliższej okolicy, w strefie ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych.
Szlak rozpoczyna się na stacji paliw przy wjeździe do Białowieży od strony Hajnówki. Biegnie obok stacji kolejowej Białowieża Pałac, która była zbudowana specjalnie dla rodziny carskiej, a ostatnio została odbudowana. Na pobliskim parkingu przy bramie do parku znajduje się punkt informacji turystycznej, gastronomia, toalety itp. usługi turystyczne.
Szlak okrąża Park Pałacowy, w którym kiedyś znajdowała się potężna carska rezydencja, niestety spalona pod koniec II wojny światowej. Zachowały się liczne elementy dawnego kompleksu pałacowego - drewniany Pałac Gubernatora, ceglany Dom Bramny i kilka innych obiektów. Na wzniesieniu, gdzie kiedyś stał pałac, znajduje się godne uwagi muzeum przyrodnicze. Warto obejrzeć także piękne, stare drzewa, stawy rybne i liczne pomniki. Szlak biegnie skrajem parku, ale koniecznie trzeba go obejrzeć i od środka.
Dalsza trasa prowadzi do ceglanej cerkwi pw. św. Cyryla i Metodego, również zbudowanej specjalnie dla carskiej rodziny. Od niej biegnie ulicą Tropinka, która jest jedną z dwóch głównych ulic Białowieży. Po drodze mijamy charakterystyczne, drewniane, małe domki, których jednolita architektura i kolorystyka stanowi o uroku tej miejscowości. Szlak prowadzi nas do mniejszego parku obok technikum leśnego. Jest tam kilka ciekawych drzew, które również warto obejrzeć. W lesie w kierunku granicy w leśniczówce Dziedzinka mieszkała przez lata Simona Kossak - biolożka, popularyzatorka przyrody Puszczy Białowieskiej i jej ochrony.
Dalsza trasa prowadzi na południe, obok katolickiego kościoła pw. św. Teresy. Szlak mija duży hotel i prowadzi przez mostek na leśnej rzece Narewce, której górny bieg - w stronę granicy - stanowi rezerwat przyrody "Wysokie Bagno". Trasa prowadzi do stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Ten zrujnowany kilka lat temu obiekt został zamieniony na ekskluzywną restaurację i komfortowe pokoje gościnne. Można nocować m. in. w starej wieży ciśnień lub wagonach z czasów carskich. Jest to też miejsce postoju drezyn białowieskich, gdyż po torach z Hajnówki pociągi już od dawna nie jeżdżą.
Szlak biegnie dalej do przysiółka Podolany i od tego miejsca opuszcza na chwilę Polanę Białowieską, zanurzając się w puszczy. Mijamy stare dęby i docieramy do ośrodka edukacji ekologicznej "Jagiellońskie". Przy drodze do granicy za ośrodkiem szlak się kończy, a wrócić do Białowieży można transgranicznym szlakiem żółtym (ok. 3 km), lub wybrać się na wycieczkę na Białoruś.
Granicę można pokonać turystycznym, pieszo-rowerowym, bezwizowym przejściem granicznym i odwiedzić piękną, białoruską część puszczy. Są tam doskonałej jakości, pozbawione ruchu drogi asfaltowe. Pamiętać trzeba, że bez wizy nie można się oddalić poza białoruską miejscowość Kamieniec/Kamieniuki.

Atrakcje na szlaku:

1. Puszcza Białowieska

2. Park Pałacowy i zabytki w parku

3. Cerkiew 3. Kościół katolicki

4. Park Dyrekcyjny

5. Stacja Białowieża Towarowa

6. Rzeka Narewka.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013