Język:

Szlaki

Duża Pętla Narewkowska (szlak niebieski i zielony)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
43.0 km
Czas
3:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
152 m
Najniższy punkt
133 m
Suma podjazdów
157 m
Suma zjazdów
154 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.37 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Narewka, okolice cerkwi
Miejsce końca:
Narewka, okolice cerkwi

Duża Pętla Narewkowska to propozycja nieco ponad 40-kilometrowej wycieczki po północnej części Puszczy Białowieskiej. Dobre, niemal pozbawione ruchu samochodowego drogi i czytelnie oznakowane szlaki pozwalają zobaczyć wiele niezwykłych miejsc. Prowadzą rowerzystę z Narewki na "Wilczy Szlak" - do serca Puszczy Białowieskiej i nad Zalew Siemianówka.
W zasadzie na trasę składają się dwa szlaki rowerowe w formie pętli, które stykają się ze sobą w Masiewie. Jeden z nich - zielony, prowadzi z Narewki przez Guszczewinę i Olszówkę do Masiewa i z powrotem, przez uroczysko Wilczy Szlak i Kosy Most z powrotem do Narewki. Drugi zaś, o kolorze niebieskim, prowadzi z Narewki przez Mikaszówkę do Siemianówki (wspólnie z Green Velo) i następnie przez Babią Górę, blisko granicy z Białorusią do Masiewa. Szlak niebieski jest wydłużeniem pętli zielonej, która liczy 34 km i w całości biegnie przez Puszczę Białowieską. Oznakowanie całego szlaku bardzo dobre i znakomicie utrzymane.
Trasę wytyczono po lokalnych drogach, w części asfaltowych, a w części gruntowych, niemal wolnych od ruchu samochodowego. Odcinki prowadzące w Puszczy Białowieskiej to leśne dukty i ścieżki, na terenie "Wilczego Szlaku" prowadzące przez naprawdę dzikie ostępy. Szlak pozwala poznać "ducha Puszczy Białowieskiej" i daje realne szanse na spotkanie żubrów czy zobaczenie wilczych tropów. Z uwagi na swoją długość i poprowadzenie głównie po drogach gruntowych, wymaga przynajmniej średniej kondycji od rowerzysty. Po drodze wiele miejsc odpoczynku i wież widokowych, a liczne tablice pozwalają zdobyć informacje o przyrodzie i historii tych okolic.


Ogólny przebieg trasy: Narewka, okolice cerkwi (0,0 km) - Siemianówka, cerkiew (12,2 km) - Masiewo (28,3 km) - uroczysko Kosy Most (42,1 km) - Narewka (43,0 km).


Szlak rozpoczyna się w Narewce przy pięknej cerkwi oraz galerii ludowej. We wsi znajduje się stanica kajakowa, można popływać po Narewce. Stąd prowadzi w kierunku północnym przez Mikłaszewo do Siemianówki, wspólnie ze szlakiem Green Velo. W Siemianówce szlak obok cerkwi skręca na wschód, w kierunku granicy z Białorusią. Od północy widoczny jest wał ziemny, za którym znajduje się rozległy Zalew Siemianówka. To płytkie jezioro powstało w wyniku przegrodzenia Narwi i jest ważnym zbiornikiem retencyjnym. Stało się też siedliskiem wielu gatunków ptaków wodnych, jest też popularne wśród wędkarzy. Po drodze do Siemianówki i nad zalewem wieże widokowe pozwalają na obserwację krajobrazu i fauny.
Za Siemianówką, we wsi Babia Góra, szlak skręca na południe i prowadzi do rozległej, puszczańskiej polany, na której znajdują się niewielkie wsie Nowe i Stare Masiewo. Polana przecięta jest granicą polsko-białoruską i jest to jeden z najbardziej odległych od cywilizacji fragmentów Puszczy Białowieskiej. We wsiach tych zachowały się liczne, stare, drewniane domy.
Szlak zanurza się ponownie w puszczę, która od Masiewa stanowi powiększony kilka lat temu park narodowy. Ten odcinek trasy jest naprawdę dziki i prowadzi przez leśne ostępy, będące ostoją zwierzyny. Podmokły las jest praktycznie niedostępny i nie należy schodzić ze szlaku. Jest to zresztą zabronione, gdyż trasa prowadzi przez park narodowy. Fragment ten nosi nazwę "Wilczy Szlak" i biegnie zygzakami wzdłuż puszczańskiej rzeki Hwoźnej do uroczyska "Kosy Most" nad Narewką. Tam trasa opuszcza park narodowy i jego skrajem, przez nadal dzikie lasy, prowadzi z powrotem w kierunku Narewki.

Atrakcje na szlaku:

1. Narewka - zabytki sakralne, galeria ludowa, przystań kajakowa - spływy Narewką

2. Drewniana, tradycyjna zabudowa wsi na szlaku

3. Zalew Siemianówka

4. Siemianówka - cerkiew

5. Masiewo - wieś puszczańska

6. Puszcza Białowieska - park narodowy, liczne ścieżki dydaktyczne, rezerwat "Wilczy Szlak", uroczysko Kosy Most.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013