Język:

Szlaki

Do Puszczy Ladzkiej

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.0 km
Czas
3:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
179 m
Najniższy punkt
136 m
Suma podjazdów
139 m
Suma zjazdów
132 m
Odcinki o dużym nachyleniu
3
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.36 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Narew, róg ul. Bielskiej i Adama Mickiewicza, przy parku w centrum wsi
Miejsce końca:
Skrzyżowanie ze szlakiem Green Velo przed wsią Budy, na skraju puszczy

Szlak rowerowy "Do Puszczy Ladzkiej" to jeden ze szlaków, wytyczonych na terenie Powiatu Hajnowskiego. Ma duże walory przyrodnicze - biegnie przez Puszczę Białowieską oraz Ladzką. Po drodze kilka ciekawych miejscowości i zabytków oraz różnorodne krajobrazy.
Szlak liczy blisko 40 km i prowadzi z miejscowości Narew do wsi Budy, położonej w sercu Puszczy Białowieskiej. Nazwa szlaku pochodzi od Puszczy Ladzkiej, przez którą przebiega trasa. To kompleks leśny, leżący w pobliżu osławionej Puszczy Białowieskiej.


Ogólny przebieg trasy: Narew (0,0 km) - Eliaszuki (15,0 km) - Lewkowo Stare (21 km) - Suszczy Borek (23,8 km) - Narewka (27,7 km) - Świnoroje (29,4 km) - Budy, skraj Puszczy Białowieskiej (39 km).


Szlak jest dość dobrze oznakowany drewnianymi tabliczkami i ma kolor niebieski. Poprowadzony został głównie dobrymi drogami asfaltowymi i gruntowymi, z dala od samochodów. Dostępny jest dla każdego rowerzysty, z uwagi na płaski teren i brak trudnych odcinków. Na trasę polecane rowery o średniej grubości oponach, z uwagi na krótkie, ale mocno piaszczyste fragmenty, szczególnie w pobliżu wsi Kolonia Gramotne nad Narewką.
Trasa rozpoczyna się we wsi Narew. To dawne miasteczko, znajdujące się nad rzeką o tej samej nazwie - która w dalszym biegu staje się największą rzeką województwa. Znad Narwi szlak biegnie przez lasy Puszczy Ladzkiej do wsi Eliaszuki, spotykając się ze szlakiem Green Velo i Podlaskim Szlakiem Bocianim. Po drodze mija Narewkę - dopływ Narwi, główną rzekę Puszczy Białowieskiej, w której dolinie będzie biegł w dalszej części. Po około 2 km szlak odbija na południe, rozdzielając się ze szlakiem Green Velo.
W dalszej części wycieczki trasa prowadzi na południe, obok drewnianej cerkwi w Lewkowie Starym i Muzeum Chleba w Suszczym Borku. Szlak dociera do wsi Narewka, położonej nad znanej już rowerzyście Narewce, na skraju Puszczy Białowieskiej. Na rzece tej odbywają się spływy kajakowe, wybudowano tu nową stanicę wodną. We wsi zobaczyć można wiele starych, drewnianych chat, jak również cerkiew i galerię ludową.
Po opuszczeniu Narewki szlak biegnie dalej na południe, by we wsi Świnoroje dotrzeć do skraju majestatycznej Puszczy Białowieskiej. Przed zagłębieniem się w lasy warto odpocząć w tutejszym, ładnie zagospodarowanym, miejscu odpoczynku, otoczonym starymi dębami. Ostatni, liczący 10 km odcinek szlaku biegnie przez Puszczę Białowieską do skraju śródleśnej polany, na której znajduje się wieś Budy. W tym miejscu ponownie szlak napotyka pomarańczowe znaki Green Velo. Dalszą wycieczkę kontynuować można do Białowieży lub Hajnówki, najlepiej szlakiem Green Velo.

Atrakcje na szlaku:

1. Puszcza Białowieska

2. Narewka - drewniane chaty, cerkiew, galeria regionalna, spływy kajakowe

3. Suszczy Borek - Muzeum Chleba

4. Lewkowo Stare - cerkiew

5. Narew - zabytki sakralne, układ zabudowy

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013