Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Przez Gminę Michałowo"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
74.8 km
Czas
4:55 hh
Dla kogo
Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
165 m
Najniższy punkt
118 m
Suma podjazdów
432 m
Suma zjazdów
471 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.6 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Jałówka - rynek
Miejsce końca:
Królowy Most - skrzyżowanie z drogą krajową nr 65

Zielony szlak "Przez Gminę Michałowo" to interesująca i dość długa, bo licząca 75 kilometrów, trasa rowerowa. Dobrze oznakowany szlak biegnie głównie gruntowymi, dość dobrymi drogami, jak również asfaltowymi drogami lokalnymi. Rozpoczyna się w Jałówce przy granicy białoruskiej i prowadzi przez Michałowo do Królowego Mostu w sercu Puszczy Knyszyńskiej. Trasa jest bardzo urozmaicona, prowadzi zarówno przez lasy, jak i pola uprawne, przez liczne podlaskie wioski ze starą, drewnianą zabudową. Atrakcją szlaku są liczne cerkwie i kapliczki oraz malownicze widoki, jak również Zalew Siemianówka.


Ogólny przebieg szlaku: Jałówka (0,0 km) - Nowosady (3,8 km) - Bachury (15,6 km) - Bondary (22,8 km) - Juszkowy Gród (27,2 km) - Gorbacze (36,8 km) - Nowa Wola (43,4 km) - Michałowo (47,8 km) - Hieronimowo (54,9 km) - Topolany (58,3 km) - Sokole (66,1 km) - (74,8 km).


Trasa rozpoczyna się we wsi Jałówka, położonej niemal przy samej granicy z Białorusią, w bardzo odległej od ważniejszych dróg okolicy. Tereny te ograniczone są od południa zalewem Siemianówka, a od północy rozległymi lasami. Do Gródka - największej w pobliżu miejscowości - jest stąd kilkanaście kilometrów. Co ciekawe, Jałówka przez wieki była miastem. Po czasach świetności zachował się układ przestrzenny, typowy dla małych miast i liczne zabytki sakralne - katolicki kościół, prawosławna cerkiew i kaplica oraz żydowski kirkut.
Z Jałówki trasa biegnie przez rozległe pola i niewielkie wioski w kierunku zalewu Siemianówka. To jeden z największych w Polsce sztucznych zbiorników, powstały w latach 1977-1990. Jego powierzchnia wynosi ponad 32 km2, a średnia głębokość, w zależności od stanu wody, wynosi od 1,5 do 3,5 m. Szlak prowadzi jego północnym, bardzo słabo zagospodarowanym brzegiem do wsi Bondary. W pobliżu znajduje się ziemna tama, przegradzająca dolinę Narwi i tworząca zalew.
Z tego miejsca szlak prowadzi przez wieś Juszkowy Gród, w której znajduje się zabytkowa cerkiew, nad rezerwat torfowiskowy Jezioro Gorbacz. To niezwykle ciekawe miejsce, chroniące jedno z ostatnich w tej części Polski reliktowych jezior z okresu zlodowacenia środkowopolskiego i otaczające je mokradła.
Trasa biegnie dalej na zachód, do wsi Nowa Wola, gdzie zobaczyć można kolejną, zabytkową cerkiew. Stąd niedaleko już do Michałowa, niewielkiego miasteczka, będącej również siedzibą całej gminy. W czasach zaboru rosyjskiego, podobnie jak wiele otaczających Białystok miejscowości, był to duży ośrodek przemysłu włókienniczego, zamieszkały głównie przez Niemców i Żydów. Michałowo otrzymało prawa miejskie w 2009 roku i oprócz wspomnianej wcześniej cerkwi zobaczyć tu można także dobrze zachowany, XIX-wieczny układ zabudowy miasteczka przemysłowego. We wschodniej części miejscowości, w górnym biegu rzeki Supraśl, znajduje się niewielki zalew.
Szlak z Michałowa biegnie w kierunku zachodnim do wsi Hieronimowo, gdzie koniecznie zobaczyć trzeba malownicze ruiny pałacu z XVIII w. Od Hieronimowa szlak biegnie do wsi Topolany. Znajduje się w niej pochodząca z XVIII wieku, świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.
Za Topolanami charakter szlaku zmienia się radykalnie. Otwarte pola, charakterystyczna dla okolic Michałowa, zastępują lasy Puszczy Knyszyńskiej, która towarzyszy rowerzyście do końca szlaku w Królowym Moście. Są to lasy mieszane, z dużym udziałem sosny, objęte ochroną jako park krajobrazowy. Poza niewielką wioską i stacją kolejową Sokole na odcinku 15 kilometrów szlak prowadzi przez zwarty kompleks leśny.
Szlak kończy się w Królowym Moście, gdzie znajduje się kolejna zabytkowa cerkiew. Wrócić stąd do Jałówki można na przykład żółtym szlakiem rowerowym przez Gródek, co razem daje weekendową wyprawę o długości ponad 140 kilometrów. Można też stąd dojechać szlakiem zielonym lub niebieskim do odległego o około 20 kilometrów Białegostoku.

Atrakcje na szlaku:

1. Jałówka - układ urbanistyczny, zabytki sakralne

2. Zalew Siemianówka

3. Juszkowy Gród - cerkiew

4. Rezerwat torfowiskowy "Jezioro Gorbacz"

5. Nowa Wola - cerkiew

6. Michałowo - układ urbanistyczny, zabytki sakralne

7. Hieronimowo - ruiny pałacu

8. Topolany - cerkiew

9. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej

10. Królowy Most - cerkiew

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013