Język:

Szlaki

Średnia Pętla Narewkowska

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.8 km
Czas
2:44 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
171 m
Najniższy punkt
147 m
Suma podjazdów
120 m
Suma zjazdów
112 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.69 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Narewka - ul. Hajnowska przy restauracji Stara Gospoda
Miejsce końca:
Narewka - ul. Hajnowska przy restauracji Stara Gospoda

Średnia Pętla Narewkowska to liczący 33,4 kilometra szlak rowerowy, oznakowany kolorem zielonym. Prowadzi po północnej części Puszczy Białowieskiej. Biegnie z Narewki przez puszczańską wieś Masiewo i fragment parku narodowego, tak zwanym "Wilczym Szlakiem" do Kosego Mostu - śródleśnego uroczyska nad rzeczką Hwoźną.
Trasę wytyczono po lokalnych drogach, w części asfaltowych, a w części gruntowych, niemal wolnych od ruchu samochodowego. Odcinki prowadzące w Puszczy Białowieskiej to leśne dukty i ścieżki. Po drodze kilka miejsc odpoczynku, a liczne tablice pozwalają zdobyć informacje o przyrodzie i historii tych okolic. Szlak jest dobrze oznakowany i znajdują się na nim liczne miejsca odpoczynku. Trasa jest krótka i prawie płaska, pozbawiona trudnych odcinków, więc nadaje się doskonale na rodzinną wycieczkę rowerową.


Ogólny przebieg trasy: Narewka, okolice cerkwi (0,0 km) - skraj puszczy, leśniczówka Janowo (2,5 km) - Kosy Most, ostoja zwierzyny (7,3 km) - Wilczy Szlak - Stare Masiewo (19,6 km) - Nowe Masiewo (21,9 km) - Olchówka (26,7 km) - Guszczewina (30,3 km) - Narewka (33,8 km).


Szlak rozpoczyna się w Narewce, przy pięknej cerkwi oraz galerii ludowej. Wieś ta została założona w XVII w. Rozwój miejscowości nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy funkcjonowały tu zakłady przemysłowe, a mieszkańcami byli Polacy, Białorusini i stanowiący najliczniejszą grupę Żydzi. Obecnie jedyną pozostałością po społeczności żydowskiej jest niewielki kirkut. W Narewce warto zobaczyć cerkiew pw. św. Mikołaja, Muzeum Pszczelarstwa, Galerię im. Tamary Sołoniewicz, gdzie można obejrzeć wystawy artystów i zapoznać się z bogatymi tradycjami Ziemi Narewkowskiej. Nowa stanica kajakowa daje możliwość spływów rzeką Narewką.
Trasa prowadzi na skraj Puszczy Białowieskiej drogą do leśniczówki Janowo. Następnie zagłębia się w las i biegnie dobrymi, gruntowymi duktami do śródleśnej, porośniętej trzcinami polany. To dolina puszczańskiej rzeki Hwoźnej, stanowiąca ostoję zwierzyny. Można tu spotkać żubry i inne duże zwierzęta, mieszkające w Puszczy Białowieskiej. Do ich obserwacji wybudowano w pobliżu szlaku wieżę widokową. W okolicy znajduje się kilka tablic informacyjnych, pozwalających lepiej poznać przyrodę puszczy.
Szlak prowadzi na wschód, przez mostek, przez chwilę biegnąc razem z zielonym szlakiem rowerowym, prowadzącym "Wilczym Szlakiem" do Masiewa. Podmokły las na wschodnim brzegu rzeki Hwoźny stanowi teren parku narodowego. Jest praktycznie niedostępny i nie należy schodzić ze szlaku. Jest to zresztą zabronione z uwagi na ochronę przyrody. Ten fragment trasy, liczący około 10 kilometrów, pozwala poznać "ducha Puszczy Białowieskiej" i daje realne szanse na spotkanie żubrów, czy zobaczenie wilczych tropów. Fragmenty trasy poprowadzono na torowiskach leśnej kolejki wąskotorowej, służącej dawniej do wywozu drewna. Mini-skansen kolejki tej znajduje się przy miejscu odpoczynku obok rezerwatu "Głuszec".
Przez lasy szlak prowadzi do rozległej, puszczańskiej polany, na której znajdują się niewielkie wsie Nowe i Stare Masiewo. Polana przecięta jest granicą polsko-białoruską i jest to jeden z najbardziej odległych od cywilizacji fragmentów Puszczy Białowieskiej. We wsiach tych zachowały się liczne, stare, drewniane domy.
Z Masiewa szlak ponownie wkracza w lasy, tym razem już nieco mniej dzikie. Drogą asfaltową prowadzi w kierunku zachodnim, następnie na skraju puszczy skręca nieco na południe, wracając do Narewki. Po drodze wiedzie przez małe, zapomniane przez czas wioski Olchówka i Guszczewina, obok nadleśnictwa Gruszki. Warto tam zjechać z trasy i obejrzeć ogród ziół - herbarium. Po około 3 kilometrach pętla szlaku zamyka się w Narewce.

Atrakcje na szlaku:

1. Narewka - zabytki sakralne, galeria ludowa, architektura drewniana

2. Kosy Most - uroczysko, ostoja zwierzyny

3. Wilczy Szlak - trasa przez park narodowy

4. Puszcza Białowieska

5. Rezerwat "Głuszec" - mini-skansen kolejki leśnej

6. Masiewo Stare i Nowe - wioski puszczańskie

7. Gruszki - nadleśnictwo, herbarium.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013