Język:

Szlaki

Mała Pętla Narewkowska

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
17.3 km
Czas
1:42 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
163 m
Najniższy punkt
141 m
Suma podjazdów
90 m
Suma zjazdów
88 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.5 %
Oznakowanie
Czarny
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce startu:
Narewka ul. Hajnowska przy restauracji Stara Gospoda
Miejsce końca:
Narewka ul. Hajnowska przy restauracji Stara Gospoda

Mała Pętla Narewkowska to krótki, liczący nieco ponad 17 kilometrów szlak rowerowy, prowadzący po północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Szlak ma formę pętli, zaczynającej się i kończącej w Narewce. To doskonała trasa rekreacyjna dla każdego rowerzysty, nadaje się też na wycieczki rodzinne. Biegnie przez fragment parku narodowego do Kosego Mostu - śródleśnego uroczyska nad rzeczką Hwoźną.
Trasę wytyczono po lokalnych drogach, w części asfaltowych, a w części gruntowych, niemal wolnych od ruchu samochodowego. Odcinki prowadzące w Puszczy Białowieskiej to leśne dukty i ścieżki. Po drodze kilka miejsc odpoczynku, a liczne tablice pozwalają zdobyć informacje o przyrodzie i historii tych okolic. Szlak jest dobrze oznakowany i znajdują się na nim liczne miejsca odpoczynku. Trasa jest krótka i prawie płaska, pozbawiona trudnych odcinków, więc nadaje się doskonale na rodzinną wycieczkę rowerową.


Ogólny przebieg trasy: Narewka, okolice cerkwi (0,0 km) - skraj puszczy, leśniczówka Janowo (2,5 km) - Kosy Most, ostoja zwierzyny (7,3 km) - rozwidlenie, Wilczy Szlak (8,3 km) - Gruszki, nadleśnictwo (13,8 km) - Narewka (17,3 km).


Szlak rozpoczyna się w Narewce, przy pięknej cerkwi oraz galerii ludowej. Wieś ta została założona w XVII w. Rozwój miejscowości nastąpił w okresie międzywojennym, kiedy funkcjonowały tu zakłady przemysłowe, a mieszkańcami byli Polacy, Białorusini i stanowiący najliczniejszą grupę Żydzi. Obecnie jedyną pozostałością po społeczności żydowskiej jest niewielki kirkut. W Narewce warto zobaczyć cerkiew pw. św. Mikołaja, Muzeum Pszczelarstwa, Galerię im. Tamary Sołoniewicz, gdzie można obejrzeć wystawy artystów i zapoznać się z bogatymi tradycjami Ziemi Narewkowskiej. Nowa stanica kajakowa daje możliwość spływów rzeką Narewką.
Trasa prowadzi na skraj Puszczy Białowieskiej drogą do leśniczówki Janowo. Następnie zagłębia się w las i biegnie dobrymi, gruntowymi duktami do śródleśnej, porośniętej trzcinami polany. To dolina puszczańskiej rzeki Hwoźnej, stanowiąca ostoję zwierzyny. Można tu spotkać żubry i inne duże zwierzęta, mieszkające w Puszczy Białowieskiej. Do ich obserwacji wybudowano w pobliżu szlaku wieżę widokową. W okolicy znajduje się kilka tablic informacyjnych, pozwalających lepiej poznać przyrodę puszczy. Szlak prowadzi przez mostek, przez chwilę biegnąc razem z zielonym szlakiem rowerowym, prowadzącym "Wilczym Szlakiem" do Masiewa. Podmokły las na wschodnim brzegu rzeki Hwoźny stanowi teren parku narodowego. Jest praktycznie niedostępny i nie należy schodzić ze szlaku. Jest to zresztą zabronione z uwagi na ochronę przyrody.
Trasa skręca na północ po około kilometrze i zataczając pętlę, wraca na skraj Puszczy Białowieskiej w okolicy wsi Gruszki. Tu znajduje się nadleśnictwo, przy którym urządzono herbarium - ogród pełen ziół oraz miejsce odpoczynku.

Atrakcje na szlaku:

1. Narewka - zabytki sakralne, galeria ludowa, architektura drewniana

2. Puszcza Białowieska - park narodowy, ostoja zwierzyny nad Hwoźną (Kosy Most)

3. Wilczy Szlak - fragment trasy wiodący przez park narodowy

4. Gruszki - herbarium

Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013