Język:

Wycieczki

Ścieżka przyrodniczo-kulturowa „Śladem kolejki wąskotorowej przez Świętokrzyski Park Narodowy”

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.2 km
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla rodzin z dziećmi, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
180 min
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Święta Katarzyna - brama wejściowa do Parku Narodowego
Miejsce końca:
Nowa Słupia - brama wejściowa do Parku Narodowego

Atrakcyjna kilkunastokilometrowa trasa rowerowa łącząca dwa największe ośrodki turystyczne Łysogór: Świętą Katarzynę i Nową Słupię. Jej największym atutem jest fakt, iż w całości prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy po śladzie funkcjonującej w ubiegłym wieku kolejki wąskotorowej.

Przemierzając leśne ostępy Puszczy Jodłowej napotkamy 12 przystanków z tablicami informacyjnymi, które przybliżą nam historię tego niezwykłego przedsięwzięcia. Trasa jest prawie w całości płaska (wyjątek stanowi krótki odcinek w okolicach Nowej Słupi). Trudność może stanowić nawierzchnia – miejscami droga jest mocno błotnista, zwłaszcza po opadach deszczu.

Powrót można zaplanować tą samą drogą, ewentualnie drogami rowerowymi i pasem ruchu dla rowerów przez Bodzentyn lub drogami po południowej stronie Łysogór. Można również zostawić dwa samochody na obu końcach ścieżki.

 

Przebieg

Święta Katarzyna (0,0 km) - Świętokrzyski Park Narodowy - Nowa Słupia (16,2 km)

 

Dane techniczne

Długość: 16,2 km
Typ roweru: crossowy, MTB
100% drogi gruntowe
Poziom trudności: Trasa średnio trudna
Oznakowanie wystarczające, zielony szlak dydaktyczny

 

Dojazd i początek trasy

Na trasę można wjechać w Świętej Katarzynie (parkingi przy czerwonym szlaku prowadzącym na Łysicę i naprzeciwko klasztoru Bernardynek) lub w Nowej Słupi (parking przy niebieskim szlaku prowadzącym na Święty Krzyż). W obu przypadkach należy uiścić opłatę za wstęp na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 

Opis techniczny

Rozpoczynając trasę w Świętej Katarzynie przejeżdżać będziemy obok klasztoru Bernardynek . Po zakupie biletów wjeżdżamy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i za znakami zielonej ścieżki przyrodniczo-kulturowej oraz niebieskiego szlaku pieszego kierujemy się w stronę wiaty, którą napotkamy po około 2,4 km. Przy wiacie odbijamy w prawo, zostawiając niebieski szlak, który zmierza przez Miejską Górę do Bodzentyna. Dalej poruszać się będziemy przez miejscami mroczne ostępy Puszczy Świętokrzyskiej, w tym przez jej najcenniejsze fragmenty chronione Obszarem Ochrony Ścisłej Łysica – Święty Krzyż.

Na trasie wielokrotnie spotkamy pozostałości dawnej kolejki, o czym poinformują nas tablice. Budowę kolejki rozpoczęto w czasie I wojny światowej. W 1924 r. linię doprowadzono pod Święty Krzyż, w okolice wsi Hucisko. Początkowo transportowała ona drewno do tartaku w Zagnańsku. W latach 30. przewożono nią rudy żelaza z kopalni w Rudkach. Później pełniła funkcje pasażerskie i turystyczne. Ostatecznie tory zdemontowano w latach 1967–1977. Jej najbardziej charakterystyczne elementy – nasyp i mosty kolejowe spotkamy na trasie rowerowej. Duży Most mierzył 5,5 m wysokości. Do dziś jego konstrukcja robi wrażenie.

Po drodze napotkamy jeszcze dawny kamieniołom (ok. 200 m od szlaku, prowadzi do niego kierunkowskaz). Końcowy odcinek trasy to dosyć stromy podjazd, a następnie zjazd do punktu biletowego ŚPN w Nowej Słupi, w pobliżu którego znajduje się pomnik Świętokrzyskiego Pielgrzyma, Emeryka. Mając trochę więcej czasu można odwiedzić Centrum Kulturowo-Archeologiczne , na terenie którego odbywają się słynne Dymarki Świętokrzyskie.

 

Atrakcje na trasie:

Klasztor Bernardynek, Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Galeria Tajemnice Klejnotów w Świętej Katarzynie

 

Świętokrzyski Park Narodowy
Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r. jako trzeci w kraju. Obejmuje centralną część Gór Świętokrzyskich z najwyższym wzniesieniem Łysicą z wierzchołkiem wschodnim zwanym Skałą Agaty o wysokości 614 m n.p.m. Ponad 90 % jego powierzchni zajmują lasy. To pozostałość Puszczy Świętokrzyskiej. Dominuje tu bór mieszany z jodłą, modrzewiem, świerkiem i bukiem. Osobliwość parku stanowią charakterystyczne rumowiska skalne, tzw. gołoborza, powstałe prawdopodobnie podczas ostatniego zlodowacenia. Występują one m.in. na Łysej Górze i Łysicy. Więcej na temat Gór Świętokrzyskich dowiedzieć się można w Muzeum Przyrodniczym ŚPN na Świętym Krzyżu.

Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż 2, tel. 41 31 77 087, 690 080 034, www.swietokrzyskipn.org.pl

 

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej SłupiW parku edukacyjno-archeologicznym położonym na terenie starożytnego piecowiska, na obszarze ponad 4 ha, znajdują się rekonstrukcje budowli charakterystycznych dla kultury przeworskiej i rzymskiej z początku naszej ery. Możemy tu obejrzeć wierne kopie chat, ekspozycje warsztatów rzemieślniczych. Co roku odbywają się tutaj słynne „Dymarki Świętokrzyskie”.
Świętokrzyska 62
tel. 507 803 986
www.dymarki.pl

 

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013