Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "W poszukiwaniu kurhanów"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
14.4 km
Czas
1:47 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
8 m
Najniższy punkt
-1 m
Suma podjazdów
251 m
Suma zjazdów
119 m
Odcinki o dużym nachyleniu
5
Nachylenie
1.28 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Elbląg, okolice skrzyżowania dróg krajowych nr 22 i S7
Miejsce końca:
Komorowo Żuławskie

Szlak rowerowy "W poszukiwaniu kurhanów" to oznakowana kolorem czerwonym, rekreacyjna trasa rowerowa długości 15 kilometrów, prowadząca z podrzeszowskiego miasta Boguchwała do punktu widokowego w pobliżu wsi Niechobrz, na którym ustawiono "Krzyż Milenijny".


Ogólny przebieg szlaku: Boguchwała, PKS (0,0 km) - Racławówka (3,5 km) - Krzyż Milenijny (12,5 km) - - koniec szlaku, okolice wsi Niechobrz (14,4 km).

Trasa prowadzi grzbietami wzgórz, z których rozciągają się widoki na wzniesienia Pogórza Dynowskiego i panorama Rzeszowa. Szlak jest wybitnie widokowy, a okolica Boguchwały stanowi popularny cel rowerowych mieszkańców aglomeracji Rzeszowskiej.
W Boguchwale, gdzie trasa ma początek, zobaczyć można barokowy zespół pałacowo-parkowy Lubomirskich, będący letnią rezydencją tego rodu magnackiego i parafialny kościół z XVIII wieku. Trasa wiedzie drogą do wsi Racławówka, po czym skręca w pola, cały czas prowadząc nieco pod górę. Z każdym kilometrem widoki stają się coraz ciekawsze. Najładniejsza panorama okolicy rozpościera się ze wzniesienia, na którym ustawiono 15-metrowy, stalowy krzyż "Milenijny".
Z tego miejsca szlak prowadzi w dół, w kierunku wsi Niechobrz. Kurhany, od których wzięła się nazwa szlaku, to niewielkie pagórki położone w lesie na południowy zachód od szlaku. Mają one po kilka tysięcy lat i objęte są ochroną jako stanowisko archeologiczne. Są świadectwem tego, że od wieków okolica ta była zasiedlona. Sama Boguchwała założona została w XIV wieku, a w XVIII wieku przez kilkadziesiąt lat posiadała prawa miejskie. Nadano je ponownie miejscowości w roku 2008, w związku z dynamiczną urbanizacją miejscowości, stanowiącej dziś praktycznie przedmieście Rzeszowa. Spod Krzyża Milenijnego do Boguchwały można wrócić tą samą trasą lub niebieskim szlakiem rowerowym przez Mogielnicę. Taka pętla mieć będzie niecałe 25 kilometrów.

Atrakcje na szlaku:

1. Boguchwała - pałac Lubomirskich, kościół z XVIII w.

2. "Krzyż Milenijny" - punkt widokowy

3. Krajobrazy Pogórza Dynowskiego, panorama Rzeszowa.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013